Riigikohus kinnitas apteegituru piirangute kehtivust

Eesti Apteekrite Liidu esinaine Ülle Rebane.
Eesti Apteekrite Liidu esinaine Ülle Rebane.

Jaanuaris otsustas riigkohus mitte võtta menetlusse Benu Apteek OÜ kaebust, kes soovis teha apteegi kohta, kus juba tegutses proviisorile kuuluv apteek, rääkis Eesti Apteekrite liidu esinaine Ülle Rebane.

Vertikaalse integratsiooni keeld oli jõustunud, kui suurettevõtjast Benu Apteek OÜ soovis Abja-Paluojale uut apteeki asutada, kuigi seal juba eksisteerib proviisoriapteek.

Benu kaubamärgiga apteegid kuuluvad Tamro kontsernile, kes on teatavasti Eesti suuremaid ravimite hulgimüüjaid. "Ravimiamet peatas oma otsusega apteegi tegemise, mille peale Benu vaidlustas selle halduskohtus," rääkis Eesti Apteekrite Liidu esinaine Ülle Rebane

Halduskohus ja ringkonnakohus andsid õiguse ravimiametile, mille peale Benu omakorda kaebas riigikohtule. Põhjuseks toodi, et vertikaalse integratsiooni keeld on põhiseaduse vastane.

"Ja nüüd, käesoleva aasta jaanuarikuu lõpus, otsustas riigikohus mitte võtta menetlusse Benu Apteek OÜ kaebust. Igati õiglane otsus!" rõõmustas Rebane.

Miks on vertikaalne integratsioon vajalik?

Rebase sõnul on apteegi ja apteekri sõltumatuse seisukohalt selline korraldus väga oluline."Apteeker peab saama iseseisvalt otsustada, vastupidine oleks rahva tervise seisukohalt ohtlik," kinnitas ta.

 

Samal põhjusel, rahva tervise huvides, ongi riigil õigus korraldada apteegiturgu. Sellest lähtuvalt kehtestati 2015.aastal ka nõue, mis näeb ette proviisorite enamusosaluse apteekides.

 

Nimelt, kui omanik on proviisor ja töötab igapäevaselt enda juhitud apteegis, siis ta ka vastutab „saba ja sarvedega“ oma klientide heaolu eest. "Ülikooli lõpetades oleme andnud vande nagu arstidki ja lähtume oma töös kutse-eetikast. Ühegi teise elukutse esindajal ei ole olemas sellist asja nagu proviisori kutse-eetika, seega ei saa seda olla ka mitteproviisorist omanikul," selgitas Rebane. Tema sõnul oli seaduse vastu võtmiseks muidki põhjusi, nagu apteegisektori tasakaalustatud areng jne. 

 

"Kõigis Euroopa riikides on apteegiturg riigi poolt reguleeritud ühel või teisel moel. Paljudes riikides sarnaselt Eestiga. Näiteks meie eeskujuriikideks olevates Soomes ja Saksamaal. Just eelpool nimetatud põhjustel," selitas Rebane. "Muide, praegu on ka Poola parlamendis arutusel apteegieelnõu, mis annab apteekide asutamise õiguse üksnes apteekritele ja takistab turu ülemäärast kontsentreerumist. Väga sarnaselt Eestis kehtivale," tõi ta näite.

Apteekide omandipiiranguid on korduvalt käsitlenud ka Euroopa kohus, kes mitmetes otsustes leidnud, et sellised piirangud apteegiturul on õiguspärased.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

4. detsember 2018

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.