Neljavalentne gripivaktsiin on Soomes varsti saadaval

Soome arstide leht Mediuutiset kirjutab, et järgmisest gripihooajast on neil saadaval ka neljavalentne gripivaktsiin QIV. Eestis teadaolevalt seda niipea turustama ei hakata.

Käesoleval hooajal oli Soomes kasutusel riigihanke kaudu saadud kolmevalentne TIV-vaktsiin, mille tõhusus üle 65aastaste osas on küsitav, kirjutab ajaleht. Uuringute järgi kaitses see vaid 23% eakaid.

Soome tervise- ja heaoluameti (THLi) vaktsiiniüksuse ülemarst Hanna Nohyneki sõnul on kavas järgmiseks hooajaks Soome turule tuua neljavalentne gripivaktsiin QIV, mis on kasutuses juba teistes lääneriikides. See kaitseb kahe A- ja B-viirusekandja vastu. "Seda vaktsiini võiks saada eelkõige töötervishoiukeskustest, kui tööandja selle kinni maksab või inimene ostab enda raha eest," rääkis Nohynek. Kas võiks see uus vaktsiin kuuluda ka riiklikku vaktsineerimisprogrammi? "Siis peaks määratlema, kui palju me oleme valmis maksma võimaliku lisakasu eest," sõnas Nohynek.

Tema hinnangul võiks seda siiski kaaluda. "Meil on samas siduvad lepingud senise vaktsiinitootjaga ja viimati, kui hanke tegime, ei olnud neljavalentset veel saadaval," lisas ta. Tema meelest oleks suurepärane, kui saadaval oleks universaalne gripivaktsiin, mis annaks kaitse kõikide gripi alatüüpide vastu. "Kahjuks räägime aastatest 2025-30, enne kui selline on saadaval," lisas ta. USAs on juba kasutusel QIV-vaktsiini kõrval nn suure annuse vaktsiin, mida tootjad pole veel Euroopa turul registreerinud. "See oleks hea justnimelt vanuritele, kelle immuunsus vananedes nõrgeneb," selgitas Nohynek. 

Gripivaktsiine veel alles

Veebruari keskpaigaks oli THLi laos süstitavat gripivaktsiini alles 79 000 doosi ja pihustatavat 3000 ringis. "B-gripi laien tuleb üldiselt alles kevadtalvel ja inimesed ärkavad alles siis ja avastavad, et neil pole vaktsinatsiooni," rääkis Nohynek. Kasutamata jäänud gripivaktsiin hävitatakse aprilli alguses. 

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

17. aprill 2018

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2017

Laadi PDF

Tervise­uudised

märts 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.