Eesti teadlased lõid troopikahaigusele vaktsiinikandidaadi

Andres Merits, TÜ.
Andres Merits, TÜ.

Tartu ülikooli viroloogidel õnnestus koostöös teiste riikide teadlastega luua üks vähestest Chikungunya viiruse vastastest vaktsiinikandidaatidest.

Chikungunya ja Zika viirus pärinevad samast piirkonnast ja levivad samade sääskedega. Ka sümptomid, mida mõlemad viirused esile kutsuvad, on sarnased: kõrge palavik, tugev peavalu ja äge nahalööve, teatas Tartu Ülikool.

Kuigi Chikungunya viiruspalavik ei äratanud inimestes kaua aega suuremat huvi, loetakse 2005. aastal massiliselt levima hakanud Chikungunyat meditsiiniliselt kõige olulisemaks alfaviiruseks maailmas ja tema põhjustatud palavik on tõsisem viirushaigus kui Zika viiruse põhjustatud vaevused.

Inimest, kes nakatub Chikungunya viirusega, võib oodata vähemalt paar-kolm nädalat haiglat ja hiljem mitu aastat ränka liigesevalu. Eeskätt tabab liigesepõletik randme-, sõrme-, põlve-, hüppe- ja muid jäsemeliigeseid.

Tartu ülikooli viroloogidel õnnestus koostöös Rootsi, Suurbritannia, Prantsusmaa, Saksamaa, Hispaania, Austraalia ja Singapuri teadlastega luua üks vähestest Chikungunya viiruse vastastest vaktsiinikandidaatidest, mis on eelkliinilistes katsetes hiirte ja ahvidega näidanud erakordselt häid tulemusi.

Tartu ülikooli rakendusviroloogia professor Andres Merits loodab, et Austria ravimifirma Valneva, kellel on loodud preparaadi vastu suur huvi, alustab kliiniliste katsetega.

„Võib-olla sellised katsetused juba käivad, sest meilt küsitakse pidevalt täiendavaid andmeid, kuid kindlad me selles olla ei saa. Nad ei ole sellest kunagi raporteerinud,“ selgitas Merits.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.