Juhtkiri: Tasuta ületöö närib haigla eelarvet

Edasi omal jõul.
Edasi omal jõul.

Haiglad tegid eelmisel aastal haigekassa lepingut ületavat tööd, mille eest haigekassa ei maksa, kohati mitme miljoni euro eest.

Selle kuluga tuleb haiglal endal toime tulla, sest haigekassa on tõmmanud konkreetse piiri, üle mille nad nad ei ole valmis astuma. Haiglajuhid ütlevad, et ületöö tegemine ei ole nende huvi, hea meelega ei teeks nad seda üldse, aga erakorralisena haiglasse sattunud inimest ukse taha ootama saata ei taha ega saa.

Ja nii on haiglad nurka surutud – kohustus abi anda on, aga raha selleks ei jagu. Lahendusena on pakutud erakorralise meditsiini muutmist avatud kohustuseks nagu seda on näiteks haiguslehtede hüvitamine.

Meditsiiniuudiste toimetus leiab, et lahenduste otsimine on igal juhul parem kui lihtsalt rusika vibutamine. Tasub aga mõelda, et kui EMO rahastamine tõesti avatud kohustuseks muutub, siis mida see tähendab nende osakondade töökoormusele? Tundub mõneti loomulikuna, et n-ö tasuta teenusele hakatakse patsiente saatma sealt, kus nende uurimine ja analüüsid oleksid tasulised. Miks peaks näiteks perearst oma asutuse rahakotist sel juhul raha välja käima, kui EMOs on arve pidevalt n-ö avatud.

Haiglajuhid kinnitavad, et just erakorralised haigusjuhud on need, mis ajavad plaanilise ravi mahud lõhki ja haiglaravi ootelehel olevatele patsientidele tuleb öelda, et kahjuks peame teie peatse lõikuse lükkama järgmisse poolaastasse või kaugemale. Ületööd ei taha ei haiglad, kelle jaoks tähendab see kahjumlikku töötamist, ei haigekassa, kes justkui peaks selle kinni maksma, aga raha ei ole, ega ka patsiendid, kelle ravivõimalus võib üks hetk käest kaduda, sest erakorralised juhud on tema ravi tulevikku lükanud. Kuni ta ise erakorralisena kiirabiautoga sisse sõidab.

Need saamata jäänud tulud ületööst on haiglati erinevad, ulatudes miljoniteni. Võrdlust tuues on mõne suurhaigla ületööst tekkinud saamata tulu sama suur kui ühe keskmise üldhaigla aastane ravilepingu maht.

Nende sadade tuhandete ja miljonitega saaks haiglad lappida kohti, mis tervishoius kiratsevad: palk, koolitused, seadmed. Praegu sööb see raha lihtsalt haiglate eelarveid.

Loe samal teemal 21. märtsi Meditsiiniuudiste paberlehest lk 10-11.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.