Vähemuse võim enamuse üle kollektiivlepingus

Õiguskantsler Ülle Madise.
Õiguskantsler Ülle Madise.

Õiguskantsler Ülle Madise pöördus tervise- ja tööminister Jevgeni Ossinovski poole sooviga kuulda ministri arvamust, kas kollektiivlepingu laiendamise reeglid on viimase meelest õigustatud.

Õiguskantsler Ülle Madise tegi oma pöördumise ajendatuna talle laekunud avaldustest.

Seadmata kahtluse alla kollektiivlepingute laiendamist, samuti juba sõlmitud kollektiivlepingute
kehtivust, palub õiguskantsler ministri hinnangut eelkõige asjaolule, et kollektiivlepingu tingimusi saab üleöö muuta kohustuslikuks teistele töötajatele ja tööandjatele ka siis, kui neis tingimustes on kokku leppinud vähemus ning kui lepingu laiendamisest puudutatud teised töötajad ja tööandjad pole saanud nende kujunemises kaasa rääkida.

Võimalust laiendada kollektiivlepingut neile tööandjatele ja töötajatele, kes ei kuulu kollektiivlepingu sõlminud organisatsioonidesse, sh sektoripõhiselt, kasutatakse mitmetes
riikides. Sel moel saavutatakse olukord, kus sotsiaalpartnerid lepivad töötajate kaitseks kokku tingimustes, mis ületavad seaduses ette nähtud miinimumi.  Laiendatud tingimused jõustuvad teadaande avaldamisele järgneval päeval, mis ei pruugi jätta ettevõtjatele piisavalt aega ümberkorralduste tegemiseks.

Kollektiivlepingute laiendamist toetab ka Rahvusvaheline Tööorganisatsioon (ILO). ILO soovituse nr 91 järgi määrab laiendamise tingimused kindlaks iga riik ise, kehtestades kollektiivlepingu sõlminute ning laiendamisest puudutatud töötajate ja tööandjate huvide vahel tasakaalupunkti leidmiseks vajalikud piirangud.

Töösuhete areng eeldab 21. sajandil töövaldkonna regulatsioonilt üha suuremat paindlikkust ning mõjutab otseselt Eesti käekäiku. Kehtiv kollektiivlepingute laiendamise skeem aga õiguskantsleri hinnangul paindlikkust ei soosi, osutudes teatud tingimustel piduriks nii innovatsioonile kui ka väikeettevõtluse arengule.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.