Kaidi Sarv: radikaalne omandireform on väga vajalik

Eesti apteekrite liidu peaproviisor Kaidi Sarv.
Eesti apteekrite liidu peaproviisor Kaidi Sarv.

Apteekide omandireform on meile erialases mõttes väga oluline küsimus. Oleme tänulikud poliitikutele, kes mõistsid vajadust senitoiminud süsteemi muuta, kirjutab Apteekrite liidu juht Kaidi Sarv.

Eesti ravimabi korraldus ei olnud sellisena jätkusuutlik. Põhimõtteliselt saab toimida kas üks või teine süsteem:

- Esimene variant on selline, kus ravimabi toimub läbi suurte korporatsioonide, kes on samaaegselt ravimite hulgimüüjad, apteegipidajad ja tihti ka ise ravimite tootjad. 

- Teine variant on see, et kõik ravimite etapid - tootmine, hulgimüük ja apteegiteenus - on lahutatud ning ühes valdkonnas toimija ei saa toimida teises valdkonnas.

Teise variandi eelis on see, et teenuse osutajad on ise oma teenuse eest ka vastutajad - apteeki pidav proviisor on ise teenuse osutaja ja teenuse osutamise eest vastutaja.

Suurtes integreeritud korporatsioonides teevad apteekrid seda, mida neil teha käsitakse. Kuidas aga tagada see, et käsud ja keelud sellistes ettevõtetes ei täidaks üksnes korporatsiooni eesmärke, on väga raske. Ehk tegelikult võimatu. Seda on näidanud meie praegune kogemus.

Radikaalne omandireform on vajalik

Meie ketiapteekides on samm-sammu haaval lisandunud uusi negatiivseid ilminguid - kosmeetika jm kauba osakaalu on neis apteekides oluliselt suurendatud (kuidagi tuleb ju raha teenida), ravimite kättesaadavus on halvenenud (apteegid ei suuda hoida piisavat laovaru), massiliselt on tööle võetud hariduseta klienditeenindajaid (apteekreid ei jätku), apteekide arv on ebamõistlikult suur (võrreldes Eesti taasiseseisvumise ajaga üle 2 korra rohkem, sh elanikke on oluliselt vähem), apteeke on asutatud täiesti absurdsetesse kohtadesse kus neil ei ole tulevikku (raisates sellega niigi nappi ravimiraha mõttetutele investeeringutele), tekkinud on väga suur erialase tööjõu puudus jne. Ilma radikaalse omandireformita ei ole võimalik neid negatiivseid asju likvideerida.

Palju aastaid öeldi apteekritele, et "nende rong on läinud" ehk midagi enam teha ei saa. Apteegiketid on ja jäävad igaveseks.

Täna on olukord selline, kus aastaks 2020 peab apteekide pidamine minema proviisorite kätte. Apteekrid ise on lootusrikkad. Me saame aru, et apteegipidajate ja hulgimüüjate hübriidkorporatsioonidele tähendab see nende ülemvõimu lõppu ja neil tuleb hakata sisuliselt konkureerima - toodete valikuga ja toodete hinnaga.

Praegu on olukord, et "kõik mis on ühest otsast sisse lükatud, tuleb teisest otsast ka välja" ehk kõik hulgimüüja sisseostetud kaup müüakse ühel või teisel viisil ikka maha.

Hulgimüüja ja apteegi lahutamise puhul võib aga äkki selguda, et kõike seda ei olegi vaja ning äkki võivad tekkida mõned uued tarnijad, kelle kaup võib hoopis soodsamaks osutuda.

Apteegiturul toimuvast loe rohkem teisipäevasest paberlehest.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

17. aprill 2018

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2017

Laadi PDF

Tervise­uudised

märts 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.