Parkinsoni tõve ravim liigub uude faasi

Professor Mart Saarma
Professor Mart Saarma

Helsingi Ülikoolis eesti arstiteadlase professor Mart Saarma juhitav Parkinsoni tõve ravimi väljatöötamine on liikunud patsientidega kliinilise uuringu faasi.

Loomkatsetes on närvirakke kaitsev CDNF-valk suutnud nii peatada haiguse kulgu kui näidanud ka närvirakkude taastumist hiirte ja ahvide peal, kirjutab Soome arstide leht Mediuutiset.

„Närvirakkude kasvufaktorid on väikesed valgud, mis hoiavad närvirakke elus. Hiljuti tehtud testid patsientidega närvi kasvufaktori neutrofiilidega olid ajaloolised, sest neis õnnestus haiguse käiku esmakordselt aeglustada,“ selgitas professor Mart Saarma.

Eksperimendid ahvidega lisasid teadmise, et CDNF leevendas tõhusalt ka haige motoorseid sümptome: need paranesid. Teadlaste üllatuseks paranes ka ahvide motiveeritus ning vähenes depressioon.

„Seda tüüpi mittemotoorsed sümptomid Parkinsoni tõvega patsientidel on märkimisväärsed ja alaravitud probleem,“ selgitas Saarma.

Rakusurma ennetamise kõrval vähendab CDNF Saarma sõnul rakkude valkude käsitlemisega seotud stressi. See niinimetatud ER-stressi on peamine mehhanism dopamiinirakkude degenratsioonis Parkinsoni tõve korral.

Kliiniline uuring Rootsis

Rootsi ravimiamet on andnud loa Soome ravimifirmale Herantis Pharma CDNF uuringu ettevalmistamiseks kliiniliseks uuringuks.

Parkinsoni tõve patsientide värbamist randomiseeritud ja platseebo-kontrollitud kliinilisse uuringusse on kavas Rootsis alustada veel sel aastal.

Patsiendile paigaldatakse annustamisseade, mille kaudu ravimit manustatakse otse ajukoesse kord kuus. Uuring algab Karolinska haigla instituudis, sest seal on juba kogemus selle meetodi kasutamisega. Saarma sõnul on seda tehtud juba sadade patsientidega.

Professor Mart Saarma täpsustas, et uuringut alustatakse turvalisuse huvides kahe patsiendi peal. Kui see edeneb soovikohaselt, võetakse Karolinska haiglast neli patsienti lisaks. Plaan on uuringusse hõlmata esimeses etapis kokku 18 patsienti.

Tema sõnul on tulemus parim siis, kui haigus ei ole veel kaugele arenenud. Kui on tegemist lõppjärgus haigusega ja dopamiinirakke on vähe, ei suuda kasvufaktorid enam mõjuda sama edukalt kui varasemas staadiumis.

 

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.