Juhtkiri: Hea, et niigi läits ehk – leping käes

Juba aastaid on haiglad hädas haigekassa lepingutega, sest raha napib ja tehtud töö eest tasu saamine on teadus omaette. Kuid sõltumata sellest, mida keegi arvab mahtudest ja nende jagamisest, on lõpuks kõik õnnelikud, et üldse mingi lepingu said.

Just nii vastas mitu haiglajuhti, kui palusime neil nimetada vähemalt üks positiivne asi selleaastase haigekassa lepingu juures.

Meditsiiniuudiste toimetus leiab, et langemine piltlikult Maslow püramiidi vundamendile ei ole Eesti tervishoius aktsepteeritav. Kui haiglate juhid on õnnelikud juba ainuüksi selle üle, et nad ülepea mingisuguse lepingu said, siis on asjad ikka väga pahasti.
Kuid ega haigekassagi toredas olukorras pole. Nad annaks küll rohkem raha, kui saaksid, aga raha kahjuks ei ole, sest riigieelarvest seda juurde ei anta. Eelmine aasta jäi haigekassal ravimiseks puudu üle 70 miljoni, sel aastal 57 miljonit eurot. Samas on abivajajaid elanikkonna vananemise tõttu juurde tulnud ja teenuste hinnad pidevalt tõusnud.
Nüüd on siis tegemata otsustest pinguldunud eelarvekumm sedavõrd trimmi tõmmatud, et üks riive ja uppi minek ei tundu enam sugugi kaugel.

Riigi veskid jahvatavad aga aeglaselt. Aasta algusest saati oleme pidevalt oodanud mõnda müstilist kuupäeva, mil peaks selguma tõde, sündima otsus, paljastuma tulevik. Kuid läinud on nagu ikka ennustajate ja silmamoondajate ning muidu müstikute juures – üha tuleb tõdeda, et ka sel korral ei saanud sugugi targemaks. Nüüd lubas minister, et selleks imeliseks tärminiks on valitsuse otsused riigieelarve strateegia kohta tänavu aprillis. Tahaks tõesti imet näha, kuid usku on vähe...
Kas see lõputu venitamine ja otsustamatus on nüüd selge rumalus või sügav talupojatarkus, on tõesti keeruline aru saada. Tahaks siiski loota, et lõpuks leitakse lahendused rahastusele.
Alustuseks võiks keegi valitsusest otse välja öelda, miks ei taheta haigekassa eelarvest välja viia ajutiste töövõimetuslehtede hüvitamist, mis ilmselt sobiks palju paremini töötukassale majandamiseks.

 

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

MEDICUM otsib PEREARSTI / ABIARSTI, PEREMEDITSIINI RESIDENTE, KODUÕDE

Medicum Tervishoiuteenused AS

07. juuni 2018

Meditsiini­uudised

15. mai 2018

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

mai 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

mai 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.