Allik kohtus: meie ei ole Helmest petnud

PERHi eksjuht Tõnis Allik.
PERHi eksjuht Tõnis Allik.

Põhja-Eesti Regionaalhaigla endine juht Tõnis Allik rääkis täna kohtus, et IT-firma Helmes juht pakkus oma kodus toimunud kohtumisel, et kui haigla esindajad neile varasemalt antud rahad tagasi maksavad, kompenseerib firma neile selle peale kohut mõnel muul moel.

Harju Maakohtu Liivalaia kohtumajas jätkus täna Põhja-Eesti Regionaalhaigla eksjuhi Tõnis Alliku ja haigla endise IT-juhi Marko Kilgi kohtuasi.

Istungil kuulati enne süüdistatavaid ära tunnistaja PERHi administratiivjuht juristiharidusega Aivi Karu, kes tuli 2012. aastal lapsepuhkuselt tööle tagasi. End haiglas toimuvaga kurssi viies ja haigla toonase juhi Tõnis Allikuga vesteldes küsis viimane Karult, kas ta võib töötada IT-lahendusi pakkuva ettevõtte Helmes ASi jaoks ja kas sellest tööst tuleks informeerida ka haigla nõukogu. Karu vastas toona, et piiranguid Helmese heaks töötada ei ole, kuna tegemist ei ole konkurendiga. Ka ei pidanud ta vajalikuks nõukogu informeerida. Kirja Karu seisukoht siiski ei saanud ja seda teemat ei arutatud ka kellegi teisega.  

Karu tõi välja, et tol ajal oli haiglas huvide konflikti küsimus käsitlemata, kuna aeg näitas, et need küsimused võivad tuua probleeme, on haiglas praeguseks teemaga tegeletud ja huvide konflikti korral tuleb end koostööst taandada ning teavitada sellest juhte. Samas pole senini piiranguid seatud koostööpartneri juures töötamiseks.

Esimene süüdistus seoses P. Dussmann Eesti OÜ-ga

Edasi asus selgitusi andma PERHi eksjuht Tõnis Allik, kes esimese süüdistuse kohaselt võttis korduvalt altkäemaksu, mille vastutasuna tagas ta aastate jooksul P. Dussmann Eesti OÜ-le võimaluse olla PERHi toitlustajaks.

Allik kinnitas, et käis 2013 septembris P. Dussmann kutsel Saksamaal Münchenis kliendiüritusel, kus lisaks temale viibis veel mitmeid selle OÜ kliente, teiste hulgas ka mitmed haiglajuhid mujalt Euroopast. Visiit oli kahepäevane ja koosnes P. Dussmanni esindajate ja nende klientide ühisest õhtusöögist ja päeval aset leidnud ametlikust kohtumisest, kus arutati nt haiglale uue köögi sisustamise küsimust, selle finantseerimist.

Kohtumise ajal toimus Münchenis iga-aastane õllefestival, õhtune vastuvõtt toimuski festivali alal (piiratud, piletitega sissepääs). Allik rääkis istungil, et õhtusöögil viibis lisaks temale umbes 15 inimest: P. Dussmanni esindajad ja kliendid. Ta kinnitas, et mingit vihjet vastuteeneks talle P. Dussmanni esindajate poolt ei tehtud.

Samuti selgus, et kutse Münchenisse kliendiüritusele oli tehtud ka juba aasta varem, ent kuna see langes kokku tervishoiutöötajate streigiga, ei pidanud Allik Saksamaale minekut mõeldavaks.

Allik jätkas kaitsja küsimustele vastates, et on ka varem nii Eestis kui ka välismaal kliendiüritustel osalenud, tõi näiteks Telia, Nordea ja Swedbanki kliendiüritused. Telial toimub tema sõnul igasuvine suurklientide vastuvõtt augustis Birgitta Festivali raames, selle osad on tasuta buffee-õhtusöök ja tasuta etendus.

Nordea panga üritus on toimunud Põhja-Soomes Levis, kus Allik on viibinud kahel korral, mõlemal puhul 1,5-päevasel üritusel, mille osad on suusatamine, seminar ja õhtusöök. Pank tasus nii lennuhinna, majutuse kui ka toitlustuse ja suusatamise.

Kaitsja küsimusele, kas haiglas on keegi öelnud, et sellistel kliendiüritustel käimine on keelatud, vastas eksjuht, et probleemi ei ole olnud, sest seadus sellist tegevust ei keela. Kohtumistel on tema sõnul näha nii erasektori kui ka avaliku sektori esindajaid.

Ka on Alliku sõnul haiglates tavaline praktika, et meditsiiniseadmete hankimise eel minnakse nendega eelnevalt kliendi juurde tutvuma, nendega töötamist õppima.

Haiglas on siiski jutuks olnud konverentsidel käimise rahastamine. Allik meenutas, et koolituse eelarve oli haiglas umbes kaks miljonit eurot aastas. Haiglatel seda raha ei ole, seega peetakse tema sõnul paratamatuks praktikaks, et võimaldatakse ka nt arstidel end läbi seadmetootjate konverentside harida.

Teine süüdistus

Teiseks arutati Tõnis Allikuga süüdistust, mida ta jagab koos PERHi endise IT-juhi Marko Kilgiga. Süüdistuse kohaselt käisid nad PERH-ile infosüsteemide arendustöid teinud ettevõtte Helmes kulul lubatud tööalastele välisreisidele lisaks koos pereliikmetega ka puhkusereisidel.

Allik kinnitas seletusi andes, et Helmes maksis kinni tema erareisi. "Sel viisil tasus Helmes meile töö eest, mida neile osutanud olime," kommenteeris Allik. Ta jätkas, et olid haigla IT-juht Marko Kilgiga Helmesele palju tööd teinud ja Helmes oli valmis kompensatsiooniks maksma kinni Kilgi ja Alliku erareisid. Nii sai kokku lepitud Marko Kilgi ja Helmese esindaja Andres Kuke vahel. Allik kinnitas istungil, et oli sellise lahendusega nõus. Tehtud leppe kohta sai haiglajuht teada Marko Kilgilt 2012 suvel.

Mis tööd Tõnis Allik ja Marko Kilk Helmese jaoks tegid? Haiglajuht selgitas kohtus, et nad aitasid IT-firmal müüa nende loodud IT-lahendusi, mis PERHis kasutusele oli võetud. "Meie kui selle tarkvara kasutajad ja toimimise tundjad olime Helmese jaoks kompetentsed müügiinimesed," selgitas Allik tekkinud koostöö tausta. Ka oli haigla esindajatel laiem kontaktibaas selle tarkvara müümiseks. "Kui kasutaja müüb, suurendab see toote vastu ka usaldust," lisas Allik.

Varalised õigused PERHi infosüsteemidele kuulusid Helmesele.

Kliente leiti Alliku sõnul mitmetelt rahvusvahelistelt tervishoiu- ja IT-konverentsidelt, samuti tutvustati toodet PERHi külastanud teistele haiglatele. Allik tõi välja kolm suuremat projekti, kus tarkvara tutvustamas käidi. Üks neist oli Ida-Tallinna Keskhaigla, teised kaks suuremat olid rahvusvahelised projektid, üks neist Saudi-Araabia firma projekt ja teine puudutas Ukraina sõjaväehaiglaid.

Kolme projekti peale kokku kulus Allikul enda sõnul 195 töötundi, tunnitasu oli 85 eurot, kokku seega u 16 500 eurot. PERHi eksjuht lisas, et tema osa reisidest oli 10 600 – 10 700 eurot. 

"Helmes nõuab aga just teilt raha tagasi, olete te küsinud, miks?" pöördus kaitsja Alliku poole. Haigla endine juht vastas, et seda on arutatud. Helmese esindajate vastusest jäi Alliku sõnul mulje, et nad peavad raha tagasi küsima, kuna muidu satuvad ise kriminaalsüüdistuse alla seoses altkäemaksuga. "Jaan Pillesaar (Helmese juht - toim) pakkus, et maksame arved neile tagasi enne kohut ja hiljem Helmes kompenseerib selle meile teisel moel," rääkis Allik. Kohtumine, kus kõnealune pakkumine tehti ja kus Allik ja Kilk mõlemad kohal olid, leidis aset Pillesaare kodus.

Allik jätkas, et nende jaoks see pakkumine kõne alla ei tulnud. "Meie ei ole Helmest petnud," rõhutas PERHi endine juht.

Ka paluti Allikul selgitada süüdistuse seda osa, kus PERH maksis väidetavalt kinni Alliku ja Kilgi elukaaslaste reisi Nizzasse. Allik kinnitas, et see ei vasta tõele, sest Alliku ja Kilgi kulud kattis küll PERH, aga nende naiste reisi maksis kinni Helmes. 

Järgmine kohtuistung on plaanitud 3. maile.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.