Millised on soolevähi sõeluuringu esimesed tulemused?

Endoskoopia tegemine.
Endoskoopia tegemine.

Mullu juulist käivitunud jämesoolevähi sõeluuringu käigus on haigekassa andmetel seni pandud alla kümne jämesoolevähi diagnoosi.

Täpset numbrit on haigekassa esindaja sõnul keeruline öelda, kuna osad juhud võivad olla alles kahtluse staadiumis, sest arst ei ole diagnoosi veel kinnitanud.
Individuaalselt on sõeluuringus osalnud ca 2500 inimest. Sihtrühma suurus on hetkel ca 33 000 inimest, kuid kõik ei ole veel kutseid saanud. "See tähendab, et hõlmatust on kõige parem vaadata aasta lõpus," selgitas haigekassa esindaja. Eelmisel aastal oli sihtrühma suuruseks 17 000 inimest.
2017. aastal on jämesoolevähi sõeluuringu sihtrühmaks 1955., 1956. ja 1957. aastal sündinud ravikindlustatud mehed ja naised. Eelmisel aastal said kutse vaid 1956. aastal sündinud ravikindlustatud inimesed.

Praegu on haigekassas moodustamisel sõeluuringu juhtrühm, kes muuhulgas hakkab arutama sõeluuringu arengueesmärke, konkreetset tegevuskava, sõeluuringute tõhususe tõstmist jmt.

Üks küsimustest on ka sõeluuringu aastakäikude laiendamine, mis selle aasta jooksul läbi arutatakse.


Intervjuu

Haigekassa esmatasandi paketi arenduse talituse spetsialist Carmen-Kristiina Parik.

1. Miks on sel aastal sõeluuringusse 3 aastakäiku haaratud, kusjuures ka eelmise aasta omad saavad sel aastal veel osaleda?

2016. aastal oli sõeluuringu sihtrühmaks 1956. aastal sündinud ravikindlustatud mehed ja naised. Kuna sõeluuring käivitus aasta keskel, siis saab 1956. aasta sihtrühm sõeluuringus osaleda ka 2017. aastal. 2017. aasta sihtrühma kuuluvad ka 1955. ja 1957. aastal sündinud ravikindlustatud mehed ja naised. Igal aastal lisandub sihtrühma kaks uut sünniaastat, kuni 2020. aastal on sõeluuring täies mahus käivitunud.

2. Millised rahasummad olid planeeritud 2016 sõeluuringu läbiviimiseks ja palju tegelikult kulutati?
2016. aastal oli sõeluuringu läbiviimiseks planeeritud 130 000 eurot 5000 ravijuhu peale. Tegelikult kulus 122 000 eurot ja ravijuhte oli 2610. Eelarvesse arvestati ka koolitus- ja hankekulud ehk administratiivkulud enne sõeluuringu käivitumist.

3. Milline raha tänavuseks aastaks on planeeritud?
2017. aastaks on planeeritud üle 400 000 euro.

4. Millise hinnangu annate sõeluuringu käivitumisele?
Samavõrd keerukat ja kompleksset sõeluuringut pole Eestis seni tehtud. Seega on jämesoolevähi sõeluuringu puhul tegemist väga olulise uuendusega sagedase kasvaja ennetamises ja varases avastamises.

Sõeluuringu ettevalmistused ja läbiviimine haarab erinevaid tervishoiutöötajaid, nii laboreid, perearste kui ka eriarste ning on juba algselt planeeritud registripõhisena, mis võimaldab sõeluuringu sisukat ja detailset monitooringut. Seega on tehtud põhjalikke ettevalmistustöid, kuhu on kaasatud kõiki osapooli. Arvestades uuringu komplitseeritust, käivitus uuring eelmisel aastal etappide kaupa, et testida läbi ja seirata iga erineva ahela toimimist ning tagada nii patsientidele kui arstidele parim võimalik lahendus uuringu tegemiseks. Esimene sõeluuringu poolaasta oli äärmiselt oluline iga etapi toimimise kontrollimiseks ning sõeluuringu läbiviimise järjepidevaks arendamiseks konkreetselt Eesti oludes. Senised tulemused näitavad, et sõeluuring on Eestis väga vajalik sagedase vähi ennetamiseks ja varajaseks avastamiseks. Haigekassa hinnangul on koostöö olnud hea, samuti on väga tublid olnud uuringule kutsutud inimesed.

5. Millissest piirkonnast rohkem käiakse, ja kas rohkem osalevad mehed või naised?
Jämesoolevähi sõeluuringul osalenutest on 62% naised ja 38% mehed. Täna seisuga on kõige aktiivsemalt sõeluuringust osa võtnud Läänemaa inimesed (30% sihtrühmast on sõeluuringul käinud), Pärnumaa inimesed (hõlmatus 16%) ja seejärel Harjumaa inimesed (hõlmatus 15%).

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.