Juhtkiri: “Rändaja” vastu aitab vaid aeg

Apteegituru reguleerimine moel, kus uusi tegevuslubasid väljastatakse ainult proviisorite juhitud apteekidele, on viinud olukorrani, kus suurtel apteegikettidel toimub järjepidevalt haruapteekide “rändamisi” – seda vahel ka konkurendi, proviisorapteeki külje alla.
Apteegituru reguleerimine moel, kus uusi tegevuslubasid väljastatakse ainult...

Apteegituru reguleerimine moel, kus uusi tegevuslubasid väljastatakse ainult proviisorite juhitud apteekidele, on viinud olukorrani, kus suurtel apteegikettidel toimub järjepidevalt haruapteekide “rändamisi” – seda vahel ka konkurendi, proviisorapteeki külje alla.

Meditsiiniuudiste toimetus leiab, et apteegilubade reguleerimine oleks pidanud toimuma konkreetsemalt ja varem. Üleminekuaeg 2020. aastani tundub apteekidele pealtnäha sõbralik ja aegavõitev lahendus, kuid kokkuvõttes külvab parajalt segadust ja võimaldab omamoodi tõlgendamisi. 

Jõuaks see aeg juba kätte, lõppeksid trikitamised. Näiteks – kuigi uue apteegi avamiseks ketiapteegid uue regulatsiooni järgi ametlikult enam luba ei saa, siis tegelikkuses on neil igal ajal võimalik kolida ühes linnas asuv apteek hoopis teise Eesti otsa – nii asubki näiteks Türi apteek Tallinnas ja Sillamäe apteegi võib leida Pärnust.

Kolitakse sageli konkurendi, proviisorapteegi vahetusse lähedusse. Samas on see täiesti mõistatav samm – "rändamise" põhjuseks toovad ketiapteegid välja kvalifitseeritud tööjõu puuduse ning ka majanduslikud põhjused – millised ettevõtted siis ei koliks paremasse kohta?

Proviisorapteegid on hädas, sest sellisel juhul ei loe sõna "proviisor" enam midagi – inimesed lähevad selle juurde, kes ennast rohkem reklaamib ja rohkem pakub. Hetkel on ketiapteekidel selles osas eelis. Süüdistada kedagi aga ei saa, sest tihedas konkurentsis tahavad ometigi kõik ellu jääda, samas on ka seadustest kinni peetud.

Kannatajaks jääb nõrgem pool ehk sageli proviisoriapteek. Nii on see muidugi pea kõikjal – kes on nõrgem, see jääb alla. Antud juhul käib aga hulgimüügifirmadele kuuluvate suure ketiapteegiga võistlemine väikeapteekidele üle jõu, ka rahaliselt.

Olukorda "rändamisega" ei lahenda ka kohtuasjad, mida on ligi kümme. Need kestavad kaua. Jõustunud lahendi ajaks on uus "naabrimees" juba registrist kustutatud või... mujale kolinud. Loodame siiski, et lahendused leitakse ja apteegid saavad rahulikult edasi tegutseda.

Loe samal teemal 18. aprilli Meditsiiniuudiste lehest või all viidatud online-artiklitest.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

17. aprill 2018

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2017

Laadi PDF

Tervise­uudised

märts 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.