Katrin Kollist: apteekidel on lubatud kolida

Tegutseva apteegi kolimist tuleb ikka ette ja kui kõik nõuded on täidetud, siis ei ole ravimiametil seaduslikku alust tegevusloa muutmisest keelduda, ka siis, kui läheduses juba on tegutsev apteek (sõltumata sellest, kas apteek on nö proviisoriapteek või mitte), räägib apteekide "rändamisest" ja konkurentsist ravimiameti inspektsiooniosakonna juhataja kohusetäitja Katrin Kollist.

Esmalt tuleb eristada esmakordset tegevusloa taotlemist (st tegevusloa apteegi avamiseks taotleb ettevõtja, kellel ei ole apteeke või tegevusloa omaja avab uue apteegi) ja kehtiva tegevusloa muutmist (üheks võimalikuks põhjuseks on tegutsemiskoha, st apteegi asukoha muutmine).

Kui tegemist on uue apteegi avamisega, siis alates 20. märtsist 2015 peab tegevusloa omaja (või taotleja) olema proviisor (st üle 50% tegevusloa omaja osakutest/aktsiatest peab kuuluma proviisorile, kes on ka apteegi juhatajaks vähemalt ühes temale kuuluvas apteegis). Ühele osanikule - kas enamus- või vähemusosanikule - võib kuuluda kuni 4 apteeki üle 4000 elanikuga asulas. Samuti ei või apteeki avada taotleja, kes ei vasta kehtestatud nõuetele - st tegevusloa taotleja osanik/aktsionär ei või olla ravimite hulgimüügi tegevusloa omaja ega hulgimüüjaga valitseva mõju kaudu seotud ettevõtja. Lubatud ei ole ka seosed tervishoiuteenuse ja veterinaarteenuse osutajaga.

Kui tegemist on kehtiva tegevusloa muutmisega, nt tegevusloa omaja soovib apteegi tegutsemiskohta muuta ehk kolida apteegi teise tegutsemiskohta (uus asukoht võib olla ka teises linnas), siis võib tegevusloa omaja jätkata tegevust uues tegutsemiskohas pärast tegevusloa muutmist ravimiameti poolt. Tegutsemiskoha muutmine on võimalik ka juhul, kui tegevusloa omaja ei vasta kehtestatud nõuetele. Sellistele tegevusloa omajatele on antud üleminekuaeg nõuetele vastavusse viimiseks kuni 01. aprillini 2020.

Mõlemal juhul peavad apteegi ruumid vastama kehtestatud nõuetele. Samuti peab apteegis olema nõuetele sobiva kvalifikatsiooniga ja töökogemusega apteegi juhataja, kelle nimi kantakse tegevusloale. Apteegi juhataja peab olema proviisor ja töötanud apteegis vähemalt 3 aastat viimase 5 aasta jooksul.

Enne tegevusloa väljaandmist kontrollib ravimiamet iga taotluse puhul taotleja vastavust, esitatud andmete sisulist vastavust, pädeva isiku vastavust ning kavandatavas tegutsemiskohas loodud tingimuste vastavust õigusaktides kehtestatud nõuetele. Tegevusluba väljastatakse alles peale seda, kui nõuded apteegiteenuse osutamiseks on täidetud. Kui apteek vastab nõuetele, väljastab ravimiamet tegevusloa.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.