Haigekassa: Vastutuskindlustus võiks sisalduda raviteenuse hinnas

Kohustus töötada välja ravivigade ja tüsistuste raporteerimissüsteem võiks jääda konkreetsele tervishoiuasutustele, tsentraalselt võiks neid andmed koguda aga terviseamet, leiab haigekassa juhatuse liige Maivi Parv.

Haigekassa juhatuse liige Maivi Parv saatis läinud nädalal sotsiaalministeeriumile arvamuskirja, milles toob välja haigekassa jaoks olulised põhimõtted ja eesmärgid vastutuskindlustuse seaduse eelnõu väljatöötamisel.

Muu hulgas toob Parv välja haigekassa seisukoha, et vastutuskindlustuse sissemakse ei pea sõltuma arsti profiilist ega ka arvust vaid tervishoiutöötaja poolt osutatava teenuse mahust.

Ka peab haigekassa Parve sõnul väga oluliseks, et vastutuskindlustus motiveeriks ravivigadest ja tüsistustest raporteerimise süsteemi rakendamist. "Oleme veendumusel, et vastutuskindlustuse süsteemi rakendamisel koos ravivigadest ja tüsistustest raporteerimise süsteemiga on võimalik need tervikuna paremini toimima saada," lisab haigekassa juhatuse liige saadetud kirjas.

Haigekassa seisukoha järgi peaks säilima sotsiaalministeeriumi juures tegutsev tervishoiuteenuste kvaliteedi ekspertkomisjon, selle rolli tuleks aga võrreldes tänasega laiendada. 

Tervishoiuteenuse osutaja vastutuskindlustuse seaduse eelnõu väljatöötamise kavatsuses on välja toodud ühe alternatiivina anda patsiendikindlustuse fondi ülesannete täitmine Eesti Haigekassale.

Parv toob välja, et kui fondi ülesanded antakse haigekassale, on selle eelduseks eraldi fondi loomine haigekassa juurde (fondil on oma eelarve ja nõukogu), milleks vajaliku regulatsiooni väljatöötamine nõuab väga head kindlustusõiguse tundmist.

Eesti Haigekassa saab süsteemi loomisse ja õigusaktide kirjutamisesse panustada oma pädevuse ja ressursside piires, lisab ta.

Et vältida survet haigekassa lepingupartnerite poolt ostetavate teenuste hindade tõusule, tuleb vastutuskindlustuse sissemakse määradega arvestada tervishoiuteenuste hindade arvestamise metoodikas.

Ühe võimaliku lahendusena tuleks haigekassa hinnangul arvestada vastutuskindlustuse sissemakse summad, vastavalt haigekassa poolt ostetavale teenuse mahule, teenuse hinda või siis valmisolekutasusse.

Juhul kui fond luuakse haigekassa juurde, jätkab Parv, peaks see tegema tihedat koostööd terviseametiga, millises toimub nende kindlustusjuhtude menetlemine, mille korral on vaja põhjalikumat analüüsi, otsustamaks kas tegemist on tervishoiuteenuse osutaja raviveaga või mitte. 

"Eeldame seejuures, et enamus kindlustusjuhtudest menetletakse haigekassa juurde loodava fondi siseselt, millises toimub nii menetlemine kui ka väljamaksete tegemine," märgib Parv kirjas. 

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

MEDICUM otsib PEREARSTI / ABIARSTI, PEREMEDITSIINI RESIDENTE, KODUÕDE

Medicum Tervishoiuteenused AS

07. juuni 2018

Meditsiini­uudised

15. mai 2018

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

mai 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

mai 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.