Järelevalve tuvastas hoolekandes olulisi rikkumisi

Neljal juhul tuvastas terviseamet, et psühhotroopseid ja neuroleptilisi ravimeid manustatakse hoolekandeasutuse klientidele personali äranägemise järgi ilma arsti ettekirjutuseta.

Terviseamet tuvastas järelevalve käigus mitmeid probleeme hoolekande teenuste osutamisel hoolekandeasutustes.

Muu hulgas kinnitas terviseameti mullu läbi viidud uuring, et Eesti hoolekandeasutustes osutatakse teenust ka lamavatele ja tervishoiuteenuseid vajavatele klientidele, seejuures ei ole tervishoiuteenuste kättesaadavus hoolekandeasutustes ühetaoliselt tagatud.

Kontrollkäikudel tuvastati 105 hoolekandeasutuses klientidel erineva raskusastmega lamatishaavu, mida saab ravida vaid tervishoiuteenuse osutamise raames.

Terviseameti ettepaneku kohaselt tuleks kehtestada nõuded, mis määraksid, kuidas peab hoolekandeasutuse klientidele olema tagatud tervishoiuteenuse kättesaadavus ja millised kliendid tuleb toimetada tervishoiuasutusse.

Seadusega vastavuses tegutsevad vaid need tervishoiuteenuseid osutavad hoolekandeasutused, kes on ise tervishoiuteenuse osutajana registreeritud või kellel on sõlmitud leping tervishoiuteenuse osutajaga.

60 hoolekandeasutuses töötab küll tervishoiualase haridusega töötaja, kuid asutusel endal puudub tervishoiuteenuse osutamise tegevusluba. Samuti võib tervishoiutöötaja osutada tervishoiuteenuseid ainult vastava tegevusloa olemasolul.

Ligi 50% hoolekandeasutustes ei ole lamavatel klientidel võimalik abi kutsuda häirenupu vahendusel.

Hoolekandeasutustes on palju hooldustöötajaid, kelle väljaõpe piirdub vaid kohapealse koolitusega.

Uuringus osalenud hoolekandeasutustest 35 kinnitasid ohjeldusmeetmete rakendamist, neist 25 ravimitega ohjeldamist. Igasugune ohjeldusmeetmete rakendamine hoolekandeasutustes on vastuolus Eesti Vabariigis kehtivate õigusaktidega.

Ravimitega ohjeldamist soodustab asjaolu, et sotsiaalministri määrus nr 38 lubab nimekirja kantud asutustel tellimislehtede alusel soetada psühhotroopseid ravimeid.

Kliendi lahkumisel hoolekandeasutusest või kliendi surma korral kasutatakse 49 asutuses järelejäänud ravimeid teistel klientidel. Üldjuhul on hooldajate algatusel klientidele antud ravimite kasutamine dokumenteeritud. Kuna ShS vastavat nõuet ei sisalda, siis rakendab iga asutus erinevat praktikat.

Hoolekandeasutustes on küll reeglina olemas nakkusohutusealased juhendid, kuid personali teadmised valdkonnast on puudulikud.

Hoolekandeasutuste personal ja hoolealused ei ole reeglina sesoonse gripi vastu vaktsineeritud, mis loob soodsad võimalused viiruse levikuks ning võib hoolealuste tervisele kujutada olulist ohtu. 

Terviseamet viis ööpäevaringset hooldamisteenust pakkuvates hoolekandeasutustes läbi uuringu aprill–oktoober 2016. Uuringu lõppvalimisse kuulus 157 üldhooldusteenust osutavat hoolekandeasutust. 

Analüüsiga saab põhjalikumalt tutvuda SIIN.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.