Kliinikum sai Scandiatransplandi liikmeks

Neerusiirdamine kliinikumis Eestis. Õde loovutas vennale neeru.
Neerusiirdamine kliinikumis Eestis. Õde loovutas vennale neeru.

Sel nädalal, 10. mail nimetas Scandiatransplant Tartu Ülikooli Kliinikumi oma ühingu assotsieerunud liikmeks.

TÜ Kliinikumi transplantatsioonikeskuse direktor doktor Virge Palli sõnul on Eestis 1,3 miljonilise elaniku ja aastas vähem kui poolesaja doonori juures äärmiselt keeruline leida sobivat doonorelundit õigel ajahetkel.

Ennekõike lapsed, korduvsiirdamiste ootajad ja väga kiiresti tekkinud raske elundipuudulikkusega patsiendid võivad jääda abita. Seda olukorda aitab liitumine Scandiatransplandiga (kokku ca 27 miljonit elanikku) olulisel määral parandada.

Sestap on Kliinikum pidanud aktiivseid läbirääkimisi Scandiatransplandi liikmeks astumise üle enam kui kuus aastat. Esmane koostööleping Scandiatransplandiga jõustus 2013. aastal. See oli hea võimalus parandada teadmisi ja omandada praktilisi oskusi doonorite käsitluse, doonorelundite kvaliteedi ja ohutuse ning elundisiirdamiste osas, pakkudes Eestis kasutust mitte leidvaid doonorelundeid sealsetele siirdamiskeskustele.

Kliinikumi juhatuse liikme Mart Einasto sõnul on otsus Kliinikumi aktsepteerimiseks assotsieerunud liikmena äärmiselt oluline samm – Eestit käsitletakse nüüd võrdse ja usaldusväärse partnerina, meie patsientidele hakkavad doonorelundite ootamisel ja jaotamisel kehtima täpselt samad reeglid ja tingimused, mis Skandinaavia riikides. Assotsieerunud liikmestaatus tähendab, et esialgu puudub meil hääletusõigus Scandiatransplandi juhtorganites.

Virge Palli sõnul on täna elundisiirdamise ootelehel 74 patsienti. "Loodame, et liitumine aitab päästa paljude eestimaalaste elu ja parandada elukvaliteeti," ütles ta.

Scandiatransplant on viie riigi (Island, Norra, Rootsi, Soome, Taani) kõiki kümmet elundisiirdamiskeskust liitev organisatsioon. Organisatsiooni peamised ülesanded on  korraldada doonorelundite parimat võimalikku kasutamist, sh riikidevahelist elundivahetust, tagada doonorelundite jälgitavus doonorist retsipiendini ja vastupidi ning hallata doonorluse ning siirdamisega seotud andmekogusid.

Lisaks ka oskusteabe jagamine, teadustöö, koolitused jm pakkumaks võimalikult head ravi raske elundipuudulikkusega patsientidele.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

MEDICUM otsib PEREARSTI / ABIARSTI, PEREMEDITSIINI RESIDENTE, KODUÕDE

Medicum Tervishoiuteenused AS

07. juuni 2018

Meditsiini­uudised

15. mai 2018

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

mai 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

mai 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.