Keskmiselt jäi apteekritel puudu 18 tundi koolitusi

Kuigi üldjoontes võib öelda, et apteekrid on saanud ettenähtud koolitusi täies mahus, siis leidub ka selliseid, kes pole juba kaks aastat ühelgi koolitusel käinud.

Küsimustele apteekrite täiendkoolituse kohta vastas ravimiameti inspektsiooniosakonna juhataja kohusetäitja Katrin Kollist.

Kui levinud see on, et apteegid ei ole oma töötajaid seadusega ettenähtud mahus täiendkoolitanud?

Alates 2015. aasta 1.jaanuarist jõustus kohustus apteegis töötavate proviisorite ja farmatseutide erialaseks koolitamiseks vähemalt 40 tunni ulatuses 2 aasta jooksul. Seega täitus 1. jaanuaril 2017 esimene periood, kui apteegis kogu selle perioodi töötanud apteekrid pidid olema läbinud koolitusi 40 tunni ulatuses. Töötajatel, kes olid tööle asunud pärast 1.jaanuari 2015, ei ole kaheaastane periood veel täitunud.

Ravimiamet alustas koolituste läbimise kontrollimist ja koolituste sobivuse hindamist (kohustusliku koolitusena klassifitseerivad ravimiseaduse § 45 punkti 4² kohaselt osavõtt proviisori- või farmatseudiõppe õppekava õpetava kõrgkooli või erialaorganisatsiooni korraldatud farmaatsiaalasest täienduskursusest, seminarist, konverentsist või muust sarnasest õppepäevast)  juba 2016. aastal, juhtides tähelepanu koolituste läbimisele ja koolituste sobivusele kohustuslike koolituste hulka. Alates 2017. aastast oleme iga inspektsiooni käigus koos apteekide juhatajatega koolitused üle vaadanud.

Enamik apteekidest on oma töötajaid nõuavas mahus koolitanud. 2017.aastal on inspekteeritud üle 60 apteegi, neist 9 apteegis, kokku 18 töötajat, ei olnud saanud vajalikul hulgal koolitusi.

Inspekteeritud apteekide osas on puudujääke koolituste osas nii ketiapteekidel kui proviisoriapteekidel. Enamus ettekirjutustest on tehtud ketiapteekidele, kuna neid on arvuliselt ka rohkem inspekteeritud. (Proviisoriapteekide osas on koolituskohustuse täitmata jätmise osas tehtud ettekirjutus ühele apteegile, kus koolituskohustus oli täitmata 3 töötaja osas).

Kui suures mahus on koolitusi enamasti puudu?
Koolituste osas oli puudujääke alates 10 tunnist, ühel juhul ei olnud töötaja 2 aasta jooksul saanud üldse koolitusi. Keskmiselt ei olnud vajalikul hulgal saadud koolitust 18 tunni ulatuses (kontrollitud apteekides, arvestades nõutavas ulatuses koolitust mitte läbijaid).

Milliseid meetmeid ravimiamet antud olukorras kasutab?
Kuna tegemist on esmakordselt kehtima hakanud nõudega, oleme koos apteekide juhatajatega üle vaadanud ja oma ettepanekud teinud, mõnel juhul on vaja olnud teha ettekirjutus, kohustades eelneva perioodi (enamasti 01.01.2015-31.12.2016) kohta saamata jäänud koolitused läbida ettekirjutuses määratud tähtajaks (määratud tähtaeg sõltub läbimata koolituste hulgast). Ettekirjutus ei mõjuta tegevusloa omaja jätkuvat kohustust proviisorite ja farmatseutide erialase koolitamise tagamiseks 40 akadeemilise tunni ulatuses kahe aasta kohta 01.01.2017 alanud perioodil, st järgneva 2 aasta jooksul peab töötaja läbima kokkuvõttes rohkem koolitusi (läbimata koolitused eelneval perioodil ja lisaks 40 tundi koolitust 2-aastase arvestusperioodi kohta). 

Mis siis, kui täiendkoolitused pole läbitud ka ette antud täiendava aja jooksul?

Sel juhul on kõige suurem probleem Ravimiameti silmis, et proviisor ei saa ennast arendada. On küll võimalusi ettevõtjaid ka rohkem sundida, kuid loodame siiski, et sedavõrd elementaarne ootus, et kõigil apteekides töötavatel ja igapäevaselt patsiente nõustavatel proviisoritel on tagatud õigus pühendada tööaega õppimisele ja uute teadmiste saamisele, saab kõigil täidetud ilma täiendava riigipoolse sekkumiseta. 

Üldjoontes võib öelda, et suurem enamus apteekrid on saanud erialaseid koolitusi nõutavas koguses.

 

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.