Kaasnakkuse B-hepatiidi levik on teadmata

Ravimiamet edastas mullu 21. detsembril Euroopa Ravimiameti teate C-hepatiidi patsientide testimissoovitusest B-hepatiidi osas enne C-hepatiidi viiruse vastase ravi alustamist.

Selle teadaande põhjuseks oli asjaolu, et publitseeritud on haigusjuhtude kirjeldusi, kus C-hepatiidi patsientidel tekkis viirusevastase ravi ajal
B-hepatiidi ägenemine.

Euroopa Ravimiamet (EMA) kinnitas, et nii B-viiruse ja
C-viiruse kaasnakkuse patsiente tuleb jälgida ning haigusi käsitleda vastavalt kehtivatele ravijuhistele.

Abiks on mitmed ravijuhised

Argitöös lähtutakse Eestis Euroopa (EASL ehk European Association for the Study of the Liver) ja Ameerika (AASLD ehk American Association for the Study of Liver Diseases; IDSA ehk Infectious Diseases Society of America) ravijuhistest.

Neis rõhutatakse, et kõiki viirusevastast ravi alustavaid C-hepatiidiga patsiente peab uurima ka B-viiruse suhtes (1,2).

Otstarbekaks peetakse HBsAg, antiHBc antikehade ja antiHBs antikehade määramist.

Nii EASL kui AASLD/IDSA ravijuhistes nõustutakse, et HBsAg positiivsed C-hepatiidiga patsiendid vajavad viirusevastase ravi ajal HBVDNA viiruskoguse jälgimist ning neil on samaaegne B-hepatiidi ravi näidustatud, kui B-hepatiidi ravi alustamistingimused on täidetud.

Kui C-viirushepatiiti põdeval patsiendil on HBsAg negatiivne, kuid antiHBc antikehad olemas, siis vajab ka see patsient jälgimist HBVDNA viiruskoguse osas. Tuleb alustada B-hepatiidi raviga, kui vastavad tingimused on täidetud.

Eesti Gastroenteroloogide Seltsi ja Eesti Infektsioonhaiguste Seltsi koostöös on publitseeritud B-hepatiidi ravijuhis, millest Eestis raviotsuste tegemisel lähtutakse (3).

Otsese toimega viirusevastaste ravimitega raviti Eestis mullu 598 C-hepatiidi patsienti (4).

Patsientide täpne arv on teadmata

Kaasnakkuse B-hepatiidi patsientide arv on täpselt teadmata, kuid arvestades B-hepatiiti haigestumust ja levimust Eestis, on see kindlasti väike.

Potentsiaalne ettearvamatu risk viirusevastast ravi saaval C-hepatiidi patsiendil kaasnakkuse B-hepatiidi ägenemiseks on olemas.
Sellest riskist on teadlikud nii gastroenteroloogid kui ka nakkusarstid, kes Eestis nii C-hepatiidi kui ka B-hepatiidi patsiente ravivad.

Viited:


1. http://www.easl.eu

2. http://hcvguidelines.org

3. Salupere R, Maimets M, Margus B, Ott K, Zilmer K. Kroonilise B-hepatiidi jälgimise ja ravi soovitused. Eesti Arst 2013;92:504-508.

4. https://www.haigekassa.ee/et/haigekassa/statistika/soodusravimite-statistika

Lisa kommentaar

  • Riina Salupere, gastroenteroloog
    TÜ Kliinikum, Tartu Ülikool

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.