Kuumahood võivad viidata südamehaiguse riskile

Hiljutises uuringus on kindlaks tehtud seos kuumahoogude ja vaskulaarse tervise vahel, kajastas.

Hiljutine uuring viitab võimalusele, et kuumahood võivad anda märku südamehaigusest noorematel naistel Medical News Today..

Kuumahooge esineb kuni 70 protsendil naistest ning ligikaudu kolmandiku nende naiste väitel on neil esinevad kuumahood sagedased või ägedad.

Hiljutine uuring on näidanud, et kuumahood esinevad tegelikult varem, kui seni arvatud. Nüüd ollakse seisukohal, et need võivad alata juba hilistel viljakuse aastatel, mitte tingimata perimenopausi ajal. Mõned uuringud on lisaks näidanud, et kuumahoogude esinemine võib kesta üle kümne aasta.

Uuring, mille tulemused avaldati ajakirjas Menopause, käsitles seost kuumahoogude ja kardiovaskulaarhaiguse (CVD) riski vahel.

Konkreetsemalt vaadeldi seost kuumahoogude ja endoteelia toimimise vahel. Endoteel on rakkude kiht, mis vooderdavad veresoonte sisekülgi.

Endoteeli toimimise hinnangut peetakse peamiseks teguriks ateroskleroosi prognoosimisel – see on CVD vorm, mis mõjutab veresoonte võimet laieneda ja kokku tõmbuda.

Ravimata jätmise korral võib ateroskleroos põhjustada raskemaid kardiovaskulaarseid probleeme, nagu südameinfarkti, insulti või südameriket.

Kuumahood ja vaskulaarsurm

Uuringus vaadeldi 272 naist vanuses 40 kuni 60 eluaastat, kellel esines nende sõnul kuumahooge iga päev või üldse mitte. Naised ei suitsetanud ja neil ei olnud CVDd varem esinenud.

Teadlased jälgisid naistel kuumahoogude füsioloogiliste märkide esinemist ambulatoorsel ravil, samuti patsiendipäevikute abil.

Patsientidelt võeti vereanalüüs ning nende endoteeli toimimist hinnati brahhiaalarteri voolu vahendatud dilatatsiooni ultrahelimõõtmiste teel.
Voolu vahendatud dilatatsioon (FMD) on protsess, mis aitab arteritel lõdveneda vastureaktsioonina nihkepingele, nagu näiteks vasodilatatsiooni korral.

Kuumahoogude ja FMD vaheliste seoste arvutamiseks kasutati lineaarse regressiooni mudeleid ning teadlased korrigeerisid tulemusi, võttes arvesse erinevaid tegureid, nagu demograafia, CVD faktorid, östradiool (munasarjadest ja neerupealistest erituv naissuguhormoon) ja luumeni läbimõõt (mis on seotud toruja organi, näiteks veresoone sisemuse suurusega).

CVD risk ohustab nooremat keskiga

Teadlased ei leidnud seost kuumahoogude ja vaskulaarhäirete vahel vanematel naistel – st patsientidel vanuses 54 kuni 60 eluaastat. Küll aga tehti kindlaks, et kuumahood olid seotud endoteeli häiretega uuringu noorema tertsiili naistel – naistel vanuses 40 kuni 53 eluaastat. Täheldatud korrelatsioon ei sõltunud teistest CVD riskifaktoritest. See viitab võimalusele, et noorematel naistel, kellel esineb kuumahooge, võib vaskulaarne talitlus olla halvenenud.

Teadlased märgivad, et nooremas keskeas naistel olid sagedased kuumahood seotud nõrgema endoteeli talitlusvõimega ning see võib anda lisainformatsiooni naiste vaskulaarse staatuse kohta peale kardiovaskulaarhaiguse riskifaktorite ja östradiooli.

Põhja-Ameerika Menopausi Seltsi tegevdirektor doktor JoAnn Pinkerton teeb tulemuste põhjal kokkuvõtte: “Kuumahood ei ole üksnes tülikas nähtus,” ütleb ta. “Need on seotud kardiovaskulaarse, luude ja aju tervisega. See uuring näitas, et füsioloogiliselt mõõdetud kuumahood näivad olevat seotud varases menopausile ülemineku perioodis esinevate kardiovaskulaarsete muutustega.”

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.