Teadusse raha juurde ei tule ja levivad ebatõed

Ühiskonnas on üha rohkem levimas uskumustel põhinevad seisukohad, mis mõjutavad negatiivselt rahva tervist.
Ühiskonnas on üha rohkem levimas uskumustel põhinevad seisukohad, mis mõjutavad ...

Tartu Ülikooli meditsiiniteaduste valdkonna nõukogu tegi pöördumise tervise- ja tööminister Jevgeni Ossinovskile ja haridus- ning teadusminister Mailis Repsile.

Tartu Ülikooli meditsiiniteaduste valdkond arutas oma nõukogu koosolekul 13. juunil 2017 olukorda arstiteaduslike uurimistööde rahastamisel ning Eesti tervisesüsteemi teadus- ja arendustegevuse ning innovatsiooni strateegia 2015-2020 „Teadus ja innovatsioon tervise teenistusse” elluviimisel.

Meditsiiniteaduste valdkonna nõukogu tunneb muret selle üle, et väljatöötatud ja heakskiidetud strateegiat tervikuna ei ole asutud ellu viima. Strateegia rakendusplaani arutamine oli planeeritud sotsiaalministeeriumi moodustatavale terviseala teadus- ja innovatsiooninõukogule, ent seniajani ei ole seda nõukogu tööle rakendatud. Tervisesüsteemi vajadustest lähtuvate uuringute korraldamise kohta puudub arstiteadlastel informatsioon.

Pöördumises tuuakse välja, et sotsiaalministeeriumi eelarve teaduse ja innovatsiooni rahastamise märkimisväärset kasvu, mis nähti ette strateegia elluviimiseks, pole saavutatud. Samal ajal on ühiskonnas üha rohkem levimas uskumustel põhinevad seisukohad, mis mõjutavad negatiivselt rahva tervist. Olukord arstiteaduse rahastamisel on valdkonna esindajate hinnangul murettekitav nii nagu kõigil teadusaladel Eestis.

Riiklik teaduse rahastamine kaugeneb eesmärgist jõuda ühe protsendini SKPst. Muutused Eesti Teadusagentuuri vahendatavate grantide taotlemisel on suurendanud teadlaste ebakindlust, teaduse rahastamise konkurentsipõhisus on suurenenud. Stabiilsust tagama pidava teaduse baasrahastuse olulist kasvu pole toimunud. Lubatud doktoranditoetuste kahekordistumist tegelikkuses ei toimu.

Need muutused viivad paratamatult teadlaskonna olulisele vähenemisele ning pidurdavad andekate noorte teadusesse siirdumist. Arstiteaduse alarahastamine mõjutab eelkõige kliinilise teaduse taset ja arstlike erialade jätkusuutlikkust. On aeg mõista, et Eesti teadusvõimekuse hoidmine ja arendamine on kogu Eestile strateegiliselt ülioluline ülesanne, millel on vahetu mõju nii Eesti rahva tervisele kui Eesti majandusarengule.

Tartu Ülikooli meditsiiniteaduste valdkond teeb olukorra parandamiseks alljärgnevad ettepanekud:
1. Strateegia „Teadus ja innovatsioon tervise teenistusse” edukaks tööle rakendamiseks on vaja kokku kutsuda strateegia elluviimiseks loodud terviseala teadus- ja innovatsiooninõukogu.
2. Käivitada tervishoiupraktikutele suunatud teadus- ja arendustegevuse toetusmeede, et kliinilise ja teadustöö ühendamise abil aidata kaasa arstiabi kvaliteedi parandamisele Eesti tervishoiusüsteemis.
3. Koostada tervisesüsteemi arenguvajadustest lähtuv kliiniliste rakendusuuringute programm.
4. Tagada riiklike doktoranditoetuste kahekordistamine vastavalt esialgsele lubadusele.
5. Riiklik teaduse rahastamine peab suurenema ühe protsendini SKPst. Stabiilsuse tagamiseks on vajalik eeskätt baasfinantseerimise suurendamine.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.