Suur osa rikkumisi on apteekides seotud töötajate koolitamisega

Apteeker tööpostil
Apteeker tööpostil

Ravimiameti inspektsiooni tulemused näitavad, et apteekides on sagedasemad rikkumised seotud koolitusnõude täitmisega, hinnakokkulepperavimite müügilt puudumisega, kvaliteedisüsteemi rakendamisega ja kõlbmatute ravimite käitlemisega.

Üksikutel juhtudel ei kasutatud apteegi ruume sihipäraselt või apteegiruumid vajasid remonti,  apteegis olid müügil tooteid, mille müümine apteegis ei ole lubatud (nt müslibatoonid, spordijoogid, kõrrejoogid, sokid).

Selle aasta I poolaastal tegi ravimiamet inspektsioone 75 üldapteegis ja nende haruapteekides.

Ettekirjutus apteegiteenuse osutamise tegevusloa omajale tehti 12 inspektsiooni järgselt. Ettekirjutusi tehti hinnakokkulepperavimite puudumise, kvaliteedisüsteemis esinevate puuduste, koolitusnõude puuduliku täitmise, kõlbmatute ravimite käitlemise, apteegiruumide vastavuse ja sihipärase kasutamise ning apteegis müüdavate toodete nomenklatuuri osas.

Tähelepanu pöörati odavamate ravimite (ravimid, millele on kehtestatud piirhind ja sõlmitud hinnakokkulepe) kättesaadavusele.

Hinnakokkulepperavimite müügilolekut kontrolliti 67 apteegis. Neist 26 apteegis olid kontrollitud osas kõik hinnakokkulepperavimid müügil (keskmiselt tehti kontroll igas apteegis ca 28 toimeaine osas).

Ühe kuni kahe toimeaine osas puudus hinnakokkulepperavim 27 apteegis, kolme kuni viie toimeaine osas 12 apteegis, kuue toimeaine osas kahes apteegis.

Enamuses apteekides on juurutatud süsteem, et tagada hinnakokkuleppehinnaga kaetud ravimite müügilolek. Apteekidele, kus sellele vaatamata ei ole hinnakokkulepperavimite kättesaadavus tagatud, pöörab ravimiamet järelevalves enam tähelepanu.

Ravimite sihipärase ja ratsionaalse tarbimise tagamiseks on apteekril ravimit väljastades kohustus kasutajat nõustada – seda nii retsepti- kui käsimüügiravimite osas. Kontrolli tulemus näitas, et hinnanguliselt on nõustamise kvaliteet apteekides hea.

I poolaastal kontrolliti inspektsioonide ajal ravimialast nõustamist 40 apteegis, neist kahes oli nõustamisel puudujääke. Peamiselt ei pööratud nõustamisel tähelepanu samaaegselt ostetud ravimite (enamasti retseptiravim ja käsimüügiravim) võimalikule koostoimele ja teabele, mis on ravimi kasutamisel oluline. Nõustamise kontrollimisel on kontrollitud ka apteekri teadlikkust tarnehäirete või ravimi müügi lõpetamise osas ning selle teabe jagamist kliendile.

Alates 2015. aasta 1. jaanuarist kehtib nõue apteekrite erialaseks koolitamiseks vähemalt 40 tunni ulatuses kahe aasta jooksul. Kui 2016. aastal kontrolliti koolitusplaanide koostamist ja tehtud koolituste dokumenteerimist, siis käesoleval aastal kontrolliti koolitusnõude täitmist.

Kontrollitud apteekides olid töötajate koolitused dokumenteeritud, enamasti oli koostatud koolituskava. Puudujääke esines üheksas apteegis, kus üks või mitu töötajat (kokku 17 töötajat) ei olnud saanud koolitusi nõutavas mahus või oli koolituste hulka arvestatud selliseid koolitusi, mis ei ole aktsepteeritavad kohustusliku koolitusena ravimiseaduse mõistes (nt ravimifirmade korraldatud koolitused). Valdavas osas kontrollitud apteekidest on töötajaid nõutavas ulatuses koolitatud.

 

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.