Ravimiamet gadoliiniumitest: ootame ära Euroopa komisjoni otsuse

Ravimiameti ravimiohutuse osakonna juhataja Ott Laius
Ravimiameti ravimiohutuse osakonna juhataja Ott Laius

Eestis moodustas eelmisel aastal kasutatud gadoliiniumi ühenditest 2/3 lineaarsed ühendid ning 1/3 makrotsüklilised ühendid. Kuidas edapidi, see selgub peale Euroopa Komsjoni otsust.

"Kuna lineaarseid gadoliiniumi ühendeid kasutatakse ka Eestis, siis puudutab see ka meie haiglate praktikat," kinnitas ravimiameti ravimiohutuse osakonna juhataja Ott Laius, kommenteerides Euroopa Ravimiameti otsust teatud gadoliiniumi ühendite mittesoovitamise ja kasutamise peatamise osas.

Lineaarsetest ühenditest kasutatakse tema sõnul Eestis preparaate Magnegita, Magnevist, Omniscan ja Primovist, makrotsüklilistest on kasutusel Gadovist.

Eelmisel aastal kasutati Laiuse hinnangul Eestis gadoliiniumi ühendeid kokku ~125 000 milliliitrit.

"Kontrastainet kasutatakse 0,1-0,2ml/kg kehakaalu kohta, seega arvestades keskmiseks patsiendi kehakaaluks 75kg võiks eeldada, et gadoliiniumi ühendeid sai möödunud aastal 8000 kuni 16000 patsienti. 2/3 moodustas lineaarsete ühendite kasutus ning 1/3 makrotsükliliste kasutus," selgitas Laius.

Osad lineaarsed ühendid jäävad teatud näidustustel kasutatavaks, mistõttu lõpliku otsuse kui suures osas tuleb edaspidi võtta kasutusele makrotsüklilised gadoliiniumi ühendid lineaarsete asemel peavad tegema neid preparaate kasutavad tervishoiuasutused.

"Hetkel me ootame ära Euroopa Komisjoni otsuse ning hakkame tegutsema sellest lähtuvalt. Kahtlemata nõuab see muutus meie haiglatelt ümberkorraldusi senises töös, aga kuna ekspertide hinnangul on nende preparaatide, mille müügiluba lõpetatakse, kasu-riski suhe negatiivne, siis on need muudatused vajalikud patsientide huve silmas pidades," kinnitas Laius.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

KURESSAARE HAIGLA otsib RAVIJUHTI

Kuressaare Haigla SA

31. jaanuar 2018

Sanofi Estonia Zentiva is looking for a SALES AND MARKETING MANAGER

Sanofi-aventis Estonia OÜ

08. veebruar 2018

Meditsiini­uudised

9. jaanuar 2018

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2017

Laadi PDF

Tervise­uudised

jaanuar 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.