Ravimiamet gadoliiniumitest: ootame ära Euroopa komisjoni otsuse

Ravimiameti ravimiohutuse osakonna juhataja Ott Laius
Ravimiameti ravimiohutuse osakonna juhataja Ott Laius

Eestis moodustas eelmisel aastal kasutatud gadoliiniumi ühenditest 2/3 lineaarsed ühendid ning 1/3 makrotsüklilised ühendid. Kuidas edapidi, see selgub peale Euroopa Komsjoni otsust.

"Kuna lineaarseid gadoliiniumi ühendeid kasutatakse ka Eestis, siis puudutab see ka meie haiglate praktikat," kinnitas ravimiameti ravimiohutuse osakonna juhataja Ott Laius, kommenteerides Euroopa Ravimiameti otsust teatud gadoliiniumi ühendite mittesoovitamise ja kasutamise peatamise osas.

Lineaarsetest ühenditest kasutatakse tema sõnul Eestis preparaate Magnegita, Magnevist, Omniscan ja Primovist, makrotsüklilistest on kasutusel Gadovist.

Eelmisel aastal kasutati Laiuse hinnangul Eestis gadoliiniumi ühendeid kokku ~125 000 milliliitrit.

"Kontrastainet kasutatakse 0,1-0,2ml/kg kehakaalu kohta, seega arvestades keskmiseks patsiendi kehakaaluks 75kg võiks eeldada, et gadoliiniumi ühendeid sai möödunud aastal 8000 kuni 16000 patsienti. 2/3 moodustas lineaarsete ühendite kasutus ning 1/3 makrotsükliliste kasutus," selgitas Laius.

Osad lineaarsed ühendid jäävad teatud näidustustel kasutatavaks, mistõttu lõpliku otsuse kui suures osas tuleb edaspidi võtta kasutusele makrotsüklilised gadoliiniumi ühendid lineaarsete asemel peavad tegema neid preparaate kasutavad tervishoiuasutused.

"Hetkel me ootame ära Euroopa Komisjoni otsuse ning hakkame tegutsema sellest lähtuvalt. Kahtlemata nõuab see muutus meie haiglatelt ümberkorraldusi senises töös, aga kuna ekspertide hinnangul on nende preparaatide, mille müügiluba lõpetatakse, kasu-riski suhe negatiivne, siis on need muudatused vajalikud patsientide huve silmas pidades," kinnitas Laius.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

MEDICUM otsib PEREARSTI / ABIARSTI, PEREMEDITSIINI RESIDENTE, KODUÕDE

Medicum Tervishoiuteenused AS

07. juuni 2018

Meditsiini­uudised

15. mai 2018

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

mai 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

mai 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.