Euroopa Komisjonis on valmimas kolme valdkonna arvamused

Euroopa Komisjoni ekspertpaneel hindab innovatiivsete ravimite hinnastamismudeleid, juurdepääsu tervishoiule ja esmatasandi tervishoiu tegevuse tulemuslikkust. Arvamused peaks valmima selle aasta sügiseks.

Tervisesse investeerimise efektiivsete meetodite ekspertpaneel valmistab ette kolm arvamust EL tervisestrateegia prioriteetvaldkondades – kõrge hinnaga ravimite rahastamismudelid; juurdepääs tervishoiuteenustele ja esmatasandi tervishoiuteenuste tulemuslikkus.

Arvamused valmivad 2017.aasta teisel poolel ja on Euroopa Komisjoni edasise tegevuse sisenditeks.

Arvamus kõrge hinnaga innovatiivsete ravimite uudsetest rahastamismudelitest

ELs sätestab ravimitealane õigusraamistik ravimite turule lubamise ja jälgimise standardid ja tööriistad. Väljakutseks osutub siiski innovatiivsete ravimite arendamisse investeerimine ja nende õigeaegne turule lubamine.

Peamisteks probleemvaldkondadeks on tervisesüsteemide jätkusuutlikkus, patsientide juurdepääs ja rahaline kättesaadavus.

Kuna Euroopa Komisjon soovib tagada patsientidele juurdepääsu neile vajalikele innovatiivsetele ravimitele, on ekspertpaneelil palutud:

  *   Analüüsida rahvuslike hinnastamis ja hüvitamisametkondade rolli innovatiivsetele ravimitele juurdepääsu tagamisel. Sealjuures tuleb keskenduda uutele meetoditele eriravimite hindade määramisel tagades seeläbi juurdepääsu;

 *   Leida vastused, kuidas saab tervise tulemusi mõjutada hindade määramise kaudu, vaadeldes eriti uudseid rahastamissüsteeme;

 *   Töötada välja tervisesüsteemide ravimeid puudutavas osas tegevuse tulemuslikkuse hindamise teoreetiline raamistik.

Arvamus peaks valmima 2017.aasta novembris.

Arvamus juurdepääsu kohta tervishoiuteenustele EL-s

Aprillis 2017 avaldas Euroopa Komisjon soovituse Euroopa sotsiaalõiguste samba loomise kohta. Soovituses sisaldub ühe põhimõttena ka heal tasemel juurdepääs ennetavatele ja ravivatele tervishoiuteenustele.

Seega paluti paneelil välja töötada praktiline raamistik, mis võimaldaks liikmesriikidel tagada juurdepääsu tervishoiuteenustele pidades silmas mitmetahulisi väljakutseid, nagu:

  *   Pakkuda välja kvantitatiivsed eesmärgid ja indikaatorid, millega hinnata tervishoiuteenustele juurdepääsu arvestades terviseläbivaatusele mittejõudmise näitajat;

 *   Pakkuda välja kvalitatiivne näitaja, mis baseeruks põhimõtetel ja poliitikatel;

 *   Arutleda EL rahastus ja muude mehhanismide võimaliku kasutamise üle juurdepääsu taseme tõstmiseks arvestades eeltoodud näitajaid.

Selle arvamuse eeldatav valmimisaeg on 2017.aasta september.

Arvamus esmatasandi tegevuse hindamiseks vajalike tööriistade ja metodoloogiate kohta

Tugev esmatasand seob kokku kogu ülejäänud tervishoiusüsteemi pakkudes juurdepääsetavat ja tasukohast teenust, juhendades patsiente läbi tervisesüsteemide leidmaks kohaseid teenuseid ning vähendades oluliselt haiglaravi osa. Samuti keskendub esmatasand individuaalsetele vajadustele ja pakub patsiendikeskset lähenemist.

Seega oodatakse ekspertpaneelilt arvamusi järgmistes küsimustes:

 *   Esmatasandi tegevuse hindamised ulatus ja detailid – nii klassikalised näitajad (efektiivsus, ligipääs jne) kui ka erinäitajad, mis on omased vaid esmatasandile;

 *   Erilised olemasolevad või uued indikaatorid, mis aitavad paremini aru saada esmatasandi tegevustest;

 *   Kuidas analüüsitud indikaatorid sobivad poliitikakujundamiseks ning kas nende abil on võimalik tuvastada kohased praktilised ja normatiivsed tegevused, mis vastaksid probleemvaldkondadele;

 *   Sisend EL esmatasandi tegevuse hindamise raamistiku jaoks – eesmärgid, võimalused, tegevused ja võimalikud tulemused.

Paneeli arvamus peab valmima 2017.aasta septembris ning selle põhjal avaldatakse 2018.aasta I kvartalis ekspertgrupi raport esmatasandi kohta.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.