Haiglate Liidu arvamus haigekassa seaduse muudatuse kohta

Haiglate Liidu juhatuse esimees Urmas Sule.
Haiglate Liidu juhatuse esimees Urmas Sule.

Inimestele adekvaatse arstiabi tagamine ja selleks vajalike sammude astumine on lähitulevikus möödapääsmatult vajalik. Vähemalt sama oluliseks tuleb pidada ka sellega kaasneva reformiprotsessi selgust ja läbipaistvust kõigi osapoolte jaoks, kirjutab Haiglate Liit endapoolses arvamuses haigekassa seaduse muutmise ja ka teiste seaduste muutmise eelnõule.

Haiglate Liidu hinnangul jäi kevadel riigieelarve strateegia koostamise protsessiga paralleelselt toimunud läbirääkimiste ja selle käigus sõlmitud kokkulepete protsessis kõlama kaks olulist prioriteeti.

"Esiteks laieneb järgmisetel aastatel kasvavas mahus haigekassa tulubaas riigipoolsete sissemaksete võrra ja teiseks suunatakse 2018.aastal sellega tekkiv lisaraha 37 miljonit eurot eriarstiabi (eeskätt statsionaarse) kättesaadavuse parandamiseks.

Lisaks oli ministeeriumi poolt esitatud dokumentides selgelt välja toodud, et süsteemi struktuurse reformimise käigus haigekassale üleminevad kohustused saavad olema eelarvele kuluneutraalsed," seisab arvamuses.

Tähelepanu rahastuse muutumisele

"Esmalt soovime tähelepanu juhtida asjaolule, et võrreldes meile 21.aprillil 2017.a esitatud tabeliga on eelnõu seletuskirjas esitatud andmed muutunud. Nimelt on 2018.aastaks prognoositud haigekassa lisatulu vähenenud 37-lt miljonilt eurolt 34 miljoni euroni.

Teiseks soovime tähelepanu juhtida eelnõu seletuskirjas kirjeldatud prognoosis tekkinud veale seoses kiirabi rahastamisega.

Meile jääb arusaamatuks, miks ei ole kiirabi rahastamises planeeritud järgneva nelja aasta jooksul tõusu, vastupidi, prognoosi järgi on 2018.aastast alates kiirabi rahastamist justkui vähendatud ja seejärel jäetakse neljaks aastaks ühele tasemele.

Ainuüksi kiirabi töötajate palgakulude katteks on vaja olulises mahus lisaraha. Palume seletuskirja täiendada selliselt, et kiirabi rahastamise nelja aasta prognoos oleks realistlik ja kirjeldada täpselt 2018. aasta eelarve muudatused seoses eelnõu rakendumisega."

Kuivõrd tulubaasi suurendamisest tulenevalt reservide maht kasvab, siis teeb Haiglate Liit ka ettepaneku muuta haigekassa seadust selliselt, et kohustuslikesse reservidesse arvestataks senise 6+2 % asemel mitte rohkem kui 5+1%.

"See annaks võimaluse reformiprotsess valutumalt läbi viia ja oleks meie hinnangul ka finantsilise stabiilsuse tagamiseks piisav," märkis Haiglate Liit.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

LOOTE ULTRAHELISKRIINING OÜ otsib MEDITSIINIÕDE

Loote Ultraheliskriining OÜ

31. juuli 2018

SA IDA-VIRU KESKHAIGLA otsib kolme juhatuse liiget

Ida-Viru Keskhaigla

15. august 2018

Meditsiini­uudised

12. juuni 2018

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

mai 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

juuni 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.