Tartus luuakse insuldihaigetele tehislihast

Tehislihaste prototüübid.
Tehislihaste prototüübid.

Ülikoolilinnas Tartus on koostöös üleilmse elektroonikahiiuga Philips valmimas juuspeen ja samas imenutikas tehislihas, mis parandab õigeaegsel kasutamisel märkimisväärselt insuldi saanud inimeste lootust jätkata täisväärtusliku elu elamist.

Kui inimesel tuleb tromb peas asuvasse veresoonde – ehk ta saab insuldi -, siis on arstidel vaid tund-paar aega selle eemaldamiseks, et vältida jäädavate ajukahjustuste tekkimist.

Praegu kasutatavad peamised ravilahendused on need, kus inimestele manustatakse mitmeid tugevatoimelisi ravimeid või reiearterist sisestatakse pikk, peenike ja vägagi kohmakas traat, mis juhitakse sulgunud ajuveresooneni.

«Kuna teel ajuni on veresoontes hästi palju pöördeid, siis traditsioonilise traadiga neist kuidagi läbi ei pääse. Meie töötame välja nn „karva“, mis allub arstide juhtimiskorraldusele end sobivalt painutada ja pöörata,» võttis teadlaste töö põhiidee kokku ülikooli tehnoloogiainstituudi arukate materjalide ja seadmete labori  professor Alvo Aabloo.

Selline pehme karv võimaldab viia traadi enda otsiku täpselt õigesse kohta, mööda traati saab seejärel sihtkohta toimetada medikamente ja ning murda trombist läbi füüsiliselt «koputades».

«Philips leidis meid ise üles ja ettevõtte sõnum oli, et nad on sellest väga huvitatud,» ütles Aabloo.

Edasi loe Postimehest

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

LOOTE ULTRAHELISKRIINING OÜ otsib MEDITSIINIÕDE

Loote Ultraheliskriining OÜ

31. juuli 2018

SA IDA-VIRU KESKHAIGLA otsib kolme juhatuse liiget

Ida-Viru Keskhaigla

15. august 2018

Meditsiini­uudised

12. juuni 2018

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

mai 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

juuni 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.