Soomlased saavad maailmas uudse kiiritusraviseadme

Hyks ehk Helsingi haiglapiirkond saab uudse kiiritusraviseadme esimesena maailmas.

Helsingi haiglapiirkonna vähiravikeskus saab uue seadme pea- ja kaelapiirkonna vähivormide ravimiseks. Maailma esimene haiglas kasutamiseks sobiv BNCT-seade jõuab Hyksi 2018. aastal, kirjutas Mediuutiset.

BNCT (Neutron capture therapy of cancer) suunab kiiritusravi bioloogiliselt teatud organismi kudedesse. Selle tehnikaga raviti aastatel 1999-2011 üle 200 Husi pea- ja kaelapiirkonna vähki põdeva patsiendi. Ravi tuli lõpetada, kuna ravi toimus Otaniemes asunud tuumareaktoris, mis suleti.

Seejärel arendas USA ettevõte Neutron Therapeutics BNCT tehnikat nii, et reaktori asemel võib nüüd vajalikke neutroneid toota kiirendiga.

„BNCT-raviks vajaliku kiirgusannuse saab anda isegi ühe korraga. Enamasti antakse kiirgusravi paikmest ja ravist sõltuvalt mitu korda. BNCT-ravi saab lisaks fokuseerida peapiirkonna vähipaikmetele, mis säästab tervet kudet.  Meie eesmärk on välja selgitada, kas BNCT-ravi sobib ka teistele piirkondadele kui pea ja kael, mistõttu meie roll ülemaailmse vähiuuringute- ja ravi keskusena suureneb,“ rääkis Hyksi vähiravikeskuse juht Johanna Mattson pressiteates.

Praeguste plaanide kohaselt peaks raviga saama alustada 2018. aasta sügisel ja ravi võivad saada ka välismaa patsiendid. Selle tarvis on näiteks Husi võrgus toimiv erahaigla HYKSi Oy ja Neutron Therapeutics sõlminud vastava lepingu. Juba praegu tuleb 80% HYKSi Oy patsientidest välismaalt.

 

 

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.