Diabeedivaktsiin jõuab inimkatseteni

Vaktsineerima peaks juba paarikuiseid imikuid.
Vaktsineerima peaks juba paarikuiseid imikuid.

Soome teadlaste poolt arendatud enteroviirust ja seega ka I tüüpi diabeeti ennetav vaktsiin on jõudmas lõpuks inimkatseteni. Soomes on plaanis alustada kliiniliste katsetega paari aasta pärast.

„Enesetunne on muidugi hea, sest nüüd teeme pika sammu edasi,“ ütles Tampere ülikooli viroloogiaprofessor Heikki Hyöty, kes veab uuringuid koos Helsingi ülikooli pediaatriaprofessori Mikael Knipiga.

Hyöty sõnul on neil eesmärk alustada Soomes kliiniliste uuringutega paari aasta pärast, kirjutas Mediuutiset.

Esimeses etapis uuritakse vaktsiini ohutust väikesel rühmal täiskasvanutel. Teises etapis võetakse uuringusse lapsi ja lisaks turvalisusele uuritakse vaktsiini mõju enteroviiruse vastu. Kolmandas etapis uuritakse siis lõpuks, kas vaktsiiniga saab vähendada haigestumist I tüüp diabeeti.

„Juba praegu on teada, et vaktsiin on efektiivne ja turvaline hiirtel. Meie eesmärk on luua vaktsiin, millega saaks ennetada märkimisväärset osa I tüüpi diabeedi tekkimisest,“ ütles Hyöty.

Vaktsiini võiks Hyöty meelest anda nagu polüomeliidivaktsiini paari kuu vanustele lastele, et sellega ära hoida juba esimene enteroviiruse infektsioon. Algul võiks vaktsiini anda neile, kellel on geneetiline soodumus haigestuda I tüüpi diabeeti. Juba tekkinud diabeeti ei saa selle vaktsiiniga siiski praeguste teadmiste valguses ravida.

„Usume, et sellistes riikides, kus esineb palju diabeeti, nagu Soome, kaalutakse selle vaktsiini lisamist riiklikku immuniseerimiskavasse väga tõsiselt,“ usub Hyöty.

Kuigi vaktsiiniuuringu peamine eesmärk on I tüüpi diabeedi ennetamine, võib vaktsiinist olla kasu ka teiste Coxsackie B-enterviiruse poolt põhjustatud haiguste ennetamisel. „Need tekitavad sageli vaid kerget nohu, kuid tekkida võivad ka tõsisemad haigused, nagu südamelihasepõletik, peaajupõletik, kõrvapõletik,“ rääkis Hyöty.

Kui vaktsiin osutub turvaliseks ja efektiivseks, siis võiks see Hyöty hinnangul umbes kaheksa aasta pärast turul olla.

 

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

PÕHJA-EESTI REGIONAALHAIGLA otsib JÄRELRAVI KLIINIKU JUHATAJAT

Põhja-Eesti Regionaalhaigla SA

10. detsember 2018

PÕHJA-EESTI REGIONAALHAIGLA otsib DIAGNOSTIKAKLIINIKU JUHATAJAT

Põhja-Eesti Regionaalhaigla SA

03. detsember 2018

Meditsiini­uudised

6. november 2018

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

oktoober 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.