EpiPen-süstalde väljakirjutamine aina sageneb

Birminghami Ülikooli teadlased on avastanud, et adrenaliini autoinjektorite (EpiPen-süstalde) väljakirjutamine allergilistele lastele on viimasel aastakümnel oluliselt sagenenud, ulatudes peaaegu nelja seadmeni lapse kohta aastas.

Teadlased uurisid tervishoiuvõrgustiku THIN (the Health Improvement Network) andmebaasi, mis sisaldas rohkem kui 500 üldarstipraksise patsientide andmeid perioodist 2000 kuni 2012. Nad tegid kindlaks, et üldarstid olid registreerinud anafülaksia riski peaaegu 24 000 lapsel ning kirjutanud neile välja EpiPen-süstlad.

12 aasta jooksul suurenes arstide poolt riskirühma määratud laste arv kolm ja pool korda ning Suurbritannias välja kirjutatud seadmete koguarv (1000 isikuaasta kohta) suurenes viis korda.

Uuringus, mille tulemused avaldati ajakirjas British Journal of General Practice, märkisid teadlased, et üldarstidel on vähe juhiseid EpiPen süstalde optimaalse kasutamise kohta, kuid viimaste soovituste kohaselt ei tohiks ühelegi lapsele välja kirjutada rohkem kui kaks seadet.

Teadlased loodavad, et nimetatud uuringu tulemused käivitavad teadliku diskussiooni raskete allergiatega laste hooldamise teemal - eelkõige selles osas, mitu seadet tuleks ühe lapse kohta välja kirjutada. Eesmärgiks oleks vähendada ebavajalike väljakirjutuste arvu ilma laste ohutust mõjutamata.

Kuna seadmed tuleb igal aastal välja vahetada, võib see uuringu põhjal koostatud hinnangutele tuginedes nõuda maksumaksjate raha kuni 7 miljonit naela aastas (alla 17-aastaste laste osas).

Birminghami Ülikooli teadlane Lavanya Diwakar selgitas: "Loomulikult on adrenaliini autoinjektorid elu päästvaks vahendiks neile, keda ohustab kõrge anafülaksia risk, kuid praegused väljakirjutamise trendid näivad pigem raha liigse raiskamisena.
Võimalik, et üldarstid püüavad olla ettevaatlikud või vanemad nõuavad lisaseadmeid, mis võimaldaksid katta kõik piirkonnad, kus laps võib viibida, ning mõlemad põhjused on täiesti mõistetavad. Selgete juhendite puudumisel on selline käitumine loomulik. Kuid pole tõendeid, et mitme seadme väljakirjutamine parandaks ohutust. Märksa olulisem on jälgida, et need lapsed kannaksid oma seadet alati endaga kaasas ja oskaksid seda hädaolukorras õigesti kasutada.

Nüüd, kui me teame selle olukorra levikut, oleks õige aeg konstruktiivseks aruteluks, kuidas raskeid allergiaid tõhusamalt kontrolli all hoida."

Lisa kommentaar

  • Science Daily
    tõlkis Kalle Klein

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.