Vallo Volke: vähemalt kaks arsti haigekassa nõukokku!

TÜ professor, Eesti Arstide Liidu eestseisuse liige Vallo Volke.
TÜ professor, Eesti Arstide Liidu eestseisuse liige Vallo Volke.

Tervishoiu rahastamisel asjatundlike otsuste tegemiseks oleks mõistlik kutsuda haigekassa nõukogusse vähemalt kaks arstide esindajat, kirjutab TÜ professor, Eesti Arstide Liidu eestseisuse liige Vallo Volke.

Tervise- ja tööminister Jevgeni Ossinovski on teatanud plaanist parandada haigekassa juhtimise professionaalsust, vähendades nõukogu liikmete arvu. Praegu kuulub nõukokku 15 liikmest, esindatud on tööandjad, kindlustatud ja riigi institutsioonid, kirjutab Volke Postimehes.

Kurioossel kombel ei ole ametlikult esindatud ükski arstide organisatsioon. Sellele puudusele on juba aastapäevad tagasi oma intervjuus tähelepanu juhtinud ka KPMG tervisehoiuekspert Christopher Leitert (PM, 22.09.2016).

"Riikides, kus tervishoid ja ravikindlustus toimib kõige paremini, kaasatakse otsuste tegemisse ka arste ja patsiente. Kuna Eesti on veel noor riik, siis on arstide ja patsientide ühendused siin veel nõrgemad kui mujal. Soovitaksin kaasata nendesse juhtorganitesse rohkem arste," rääkis sõltumatu ekspert.

Kui pikka aega on peamine probleem olnud haigekassa alarahastamine, siis valitsuse viimane otsus suurendada haigekassa rahastamist süsteemselt ja kestvalt oli ajalooline ja seisakut murdev. Samas soovitakse lisada haigekassa tegevusvaldkondadesse rida sotsiaalministeeriumi vastutusalas olevaid tegevusi, nagu kiirabi, HIV-programmide ja arstide spetsialiseerumise rahastamine.

Et haigekassa on olemuselt haiguskindlustust pakkuv organisatsioon, ei ole selge, kas nii erinevate ülesannete kuhjamine ühte poolriiklikku institutsiooni on kõige mõistlikum valik. Kaalukad argumendid jätta need funktsioonid otse sotsiaalministeeriumi vastutusvaldkonda on esitanud tervishoiukorralduse professor Raul Kiivet (PM, 20.07.2017). Kindlasti väärib see teema avalikku arutelu koos selgete argumentidega, mis muutuks ülesannete ümberjagamisel paremaks ja millised on riskid.

Ka juhul kui haigekassale ei lisata ülesandeid, vajab selle nõukogu reformimist. Kogu Eesti meditsiinivaldkonda rahastamise kaudu suunav asutus vajab oma nõukogusse liikmeid, kes tunnevad detailselt meie tervisesüsteemi toimimist, patsientide vajadusi ning arstide ja õdede kvaliteetseks tööks tarvilikke tingimusi.

Sellist teadmist ja arusaama saavad pakkuda ainult arstid. Seetõttu on mõistlik kutsuda haigekassa nõukogusse vähemalt kaks arstide esindajat.

Täismahus loe Postimehest.

 

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

SA IDA-VIRU KESKHAIGLA otsib kolme juhatuse liiget

Ida-Viru Keskhaigla

15. august 2018

LOOTE ULTRAHELISKRIINING OÜ otsib MEDITSIINIÕDE

Loote Ultraheliskriining OÜ

31. juuli 2018

Meditsiini­uudised

12. juuni 2018

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

mai 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

juuni 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.