Geenid mõjutavad ravimite imendumist

Eesti Geenivaramu vanemteadur Lili Milani teadustöö seisneb geenide ja ravimite toime vaheliste seoste otsimises.

"Teatud geenipiirkonnad määravad, kuidas keha ravimeid omandab. Kui geeneetilise mõju tõttu imendub üks ravim meile aeglaselt, tekivad kehas ülejäägid (sest me võtame ju kohe teise tableti sinna otsa) ja nii tekivad meil kõrvalnähud," rääkis ta ETV teadussaates "Uudishimu tippkeskus". Räägitu võttis kokku Novaator.

Teistpidi võib olla, et keha töötleb ravimi väga ruttu ära ning ravimil polegi mingit mõju. "Ja siis on see kolmas variant ehk ravim imendub normaalselt ja mõjub nii nagu peab," sõnas teadlane.

Ta jätkas, et Geenivaramu andmete põhjal on olnud võimalik uurida, millised on need geenipiirkonnad, mis ravimite imendumist mõjutavad. "Neid andmeid on kõrvutatud inimese e-tervise andmetega, et saada teada millise geenivariandiga inimestel, millised kõrvalnähud tekivad," rääkis Milani.

Geenidoonoritele, kes andsid oma vereproovi geenivaramule, antakse personaalselt tagasisidet selle kohta, millised ravimid neile sobivad, millised mitte.

Tulevikus võiks taoline geeniinfo olla iga inimese kohta olemas, et arst saaks sellest lähtuvalt ravimit välja kirjutades võtta arvesse, kas ja millised kõrvalnähud võivad patisendil tekkida ehk milline ravim talle üldse sobib.

Pikemalt Novaatoris.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

14. august 2018

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

mai 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

juuli 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.