Ravimitootjad haigekassa nõukogu muutmisega rahuolematud

Riho Tapfer, Ravimitootjate Liidu juht.
Riho Tapfer, Ravimitootjate Liidu juht.

Et haigekassa nõukogusse ei tohi kuuluda tervishoiualase kompetentsiga nõukogu liikmeid, jääb ravimitootjatele arusaamatuks, millist sisulist väärtust annab nõukogu ravimite loetelu osas.

Ravimitootjate liit teeb seoses Eesti Haigekassa seaduse muutmise eelnõuga ettepaneku moodustada ravikindluse arendamise alalised komisjonid enne uue seaduseelnõu vastuvõtmist haigekassa kehtiva põhikirja alusel.

Lisaks teeb liit ettepaneku kaaluda võimalust ära jätta administratiivsed kohmakad vaheetapid ravimite hinnakokkulepete sõlmimiseks ja muutmiseks ning piirduda otsustamisel vaid ühe lisaetapi lisandumisega haigekassa juhatuse näol, millele järgneb ministri otsus.

Ravimitootjate Liidu juht Riho Tapfer kirjutab pöördumises, et haigekassa nõukogu liikmete arvu vähendatakse ja seatakse piirangud mistahes tervishoiualase kompetentsi olemasolule nõukogu liikmel. Sisuliselt hakkab nõukogu juhtima haigekassat eelarvelise kontrolli põhimõttel, millega jäetakse täitmata osad Eesti Haigekassa seaduses §2 loetud eesmärgid, sh nõuandev roll ravikindlustusega seonduvates küsimustes.

Eelnõu seletuskirjas väidetakse, et kõigi osapoolte ühetaoline kaasamine ravikindlustuse arendamisse tagatakse nõukogu juurde moodustatavate alaliste komisjonide kaudu.

Ravimitootjate Liidu hinnangul tekib küsimus, miks ei ole seda tehtud senini, võimalus selliste komisjonide moodustamiseks on olnud olemas nii senikehtiva haigekassa seaduse §2 kui ka haigekassa põhikirja §38 järgi. Samuti on neile selgusetu, milliseid osapooli kaasatakse ja/või mille alusel moodustatakse nimetatud komisjonid ning kuivõrd on komisjoni soovitused aluseks nõukogu otsustele.

Vastuolu tekib liidu liikmete arvates ka ravikindlustuse seaduse eelnõu ja sellega seotud teiste seaduste muutmise seaduseelnõu muudatustega, mille järgi hakkab nõukogu tegema väga sisulisi ja meditsiinilist pädevust eeldavaid otsuseid.

Ühe näitena tuuakse eelnõu kavandiga sotsiaalministeeriumilt täielikult haigekassale ülemineva soodusravimite loetelu kinnitamise otsuste vastuvõtmise haigekassa nõukogu otsustena.

Kuna haigekassa nõukogusse ei tohi kuuluda tervishoiualase kompetentsiga nõukogu liikmeid, jääb ravimitootjatele arusaamatuks, millist sisulist väärtust annab nõukogu ravimite loetelu osas. Lisaks suureneb ka halduskoormus, tänasele otsustusprotsessile lisandub juurde 2 täiendavat otsustamise tasandit.

Seadusemuudatuse kohaselt lisandub ravimikomisjoni soovitusele nii haigekassa juhatuse kui ka haigekassa nõukogu otsus.

Liit näeb ohtu, et administreerimisele kuluva ajapikenemisele ning ka võimalikule vastuolule ELi Nõukogu direktiiviga 89/105/EMÜ, mille alusel otsused inimtervishoius kasutatavate ravimite kohta peavad olema läbipaistvad ja tehtud 90/180 päeva jooksul.

 

 

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

LOOTE ULTRAHELISKRIINING OÜ otsib MEDITSIINIÕDE

Loote Ultraheliskriining OÜ

31. juuli 2018

Meditsiini­uudised

12. juuni 2018

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

mai 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

mai 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.