ERÜ: haigekassa nõukogus peaks kompetents suurenema, mitte vähenema

Eesti Radioloogia Ühing (ERÜ) ei pea õigeks nõustuda planeeritava muudatusega, mis korraldab ümber haigekassa nõukogus erinevate huvigruppide esindatuse tasakaalu.

Eesti Radioloogia Ühingu president Rein Raudsepp rõhutab pöördumises, et ühiskonna erinevate huvigruppide esindatus nõukogus ei ole muudatuse järgselt võrdne, olgugi et vastav printsiip on senise haigekassa (HK) nõukogu toimise aluseks.

Senine solidaarne süsteem – 5 riigi esindajat, 5 tööandjate esindajat ja 5 kindlustatute esindajat, asendatakse selge riikliku domineerimisega, riigi esindajaid on kavandatavas nõukogus 3, tööandjate esindajaid 2 ja kindlustatute esindajaid 1+1.

Koosseisu vähenemisega on nõukogu otsuste vastuvõtmiseks vajalik valdavalt 4 poolthäält, mis loodavas olukorras tähendab, et kindlustatute arvamus on selgelt vähemuses. Antud muudatuse valguses jääb Raudsepa sõnul ebaselgeks, mille alusel on tehtud praeguse nõukogu koosseisu seast valik ning kindlustatud isikuid esindav Teenistujate Ametiliitude Keskorganisatsioon nõukogu koosseisust välja arvatud.

Ta jätkab, et erinevate huvigruppide hääle esindatuse tagamine riikliku tähtsusega tervishoiusektori otsuste langetamisel ja planeerimisel kaalub kindlasti üles võimaliku operatiivsema töökorralduse väiksema HK nõukogu koosseisuga. Võimalik huvide konflikt on ka väiksema HK nõukogu koosseisu puhul olemas, lisab Raudsepp, ning potentsiaalseks riskiks ei saa pidada ainult tervishoiuteenuse otsese osutamisega, ravimitööstuste ja tervisetehnoloogia sektoriga seotud nõukogu liikmeid.

"Risk on ka liigne nõukogu politiseeritus, kus reaalseks ohuks võib kujuneda lühiajaliste ja eelkõige poliitiliste otsustega kogu meditsiinisektori toimimise jätkusuutlikkuse mõjutamine. Nõukogu koosseisu vähendamine majanduslikult mingit arvestatavat kokkuhoidu ei anna," leiab ühingu juht.

"Tervishoius tehtavad otsused annavad reeglina tulemusi 10–15 aasta pärast, seetõttu on vaja igat tervishoiu valdkonda puudutavat muutust eelnevalt põhjalikult arutada kõigi asjasse puutuvate osapooltega," toob Raudsep välja. Hea seadusloome tava eiramine - eriti tervishoiu valdkonnas - on tema sõnul lubamatu. Ta jätkab, et seaduse muudatusega vähendatakse nõukogus ravikindlustatuid esindava tervishoiualase kompetentsi kohalolekut, mistõttu on tõenäosus kindlustatute huve kahjustavate otsuste vastuvõtmiseks suur.

Eesti Radioloogia Ühing ei näe huvide konflikti meedikute osalemises nõukogu töös. Ühingu juth lisab, et Hippocratese vande järgi on arsti ülim eesmärk patsiendi huvide eest seismine, mida nõukogu töös seni osalenud arstidest nõukogu liikmed on ka teinud.

"Vastupidiselt planeeritud muudatusele, tuleks haigekassa nõukogu töös kaasata rohkem valdkonna spetsiifiliste arengute ja vajadustega kursis olevaid esindusi, nt Eesti Arstide Liit, Eesti Kiirabi Liit, Eesti Haiglate Liit," ütleb Raudsepp.

Komisjonide moodustamise vormis spetsialistide kaasamise võimalus on ka praeguse HK seadusandluse järgi võimalik ning ta leiab, et alaliste komisjonide loomine sisuliselt uusi võimalusi ei loo. 

Pöördumisele on lisaks Raudsepale alla kirjutanud ka Teenistujate Ametiliitude Keskorganisatsiooni esindaja Eesti Haigekassa nõukogus Sergei Nazarenko, kes on ühtlasi ka PERHi radioloogiakeskuse nukleaarmeditsiini osakonna juhataja.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

LOOTE ULTRAHELISKRIINING OÜ otsib MEDITSIINIÕDE

Loote Ultraheliskriining OÜ

31. juuli 2018

SA IDA-VIRU KESKHAIGLA otsib kolme juhatuse liiget

Ida-Viru Keskhaigla

15. august 2018

Meditsiini­uudised

12. juuni 2018

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

mai 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

juuni 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.