TISi edastab andmeid vaid 55% hambaarstidest

E-hambaravikaarte võiks esitada rohkem, rääkisid Eesti Hambaarstide Päevadel Mari Asser ja Monika Soosaar Tervise- ja Heaolu Infosüsteemide Keskusest.

Elektrooniline hambaravikaart on digitaalne dokument e-tervise valdkonnas, mis on just hambaarstide vajadustest lähtuvalt koostatud. Dokumendis kajastuvad patsiendile osutatud hambaraviteenuse käigus tekkinud raviandmed. 1. juulil 2015 jõustud kohustus hambaarstidel edastada elektroonilises vormis hambaravikaart kesksesse riiklikusse andmekogusse- tervise infosüsteemi (TIS).

Hambaravikaart töötati välja koostöös Eesti Hambaarstide Liiduga, eesmärgiga tagada kõik erialaspetsiifilised dokumenteerimise eripärad. Lisaväärtusena digitaalsete hambaravikaartide koondamisel TIS on veel funktsionaalsus, et edastatud hambaravikaartide pealt koostab süsteem päringu peale hambastaatusekaardi, mis on terviklik kokkuvõte erinevatel hambaravikaartidel olevast viimasest hammaste staatustest- nii tekkib tervikvaade patsiendi hammaskonnast.

Peale teenuse rakendamist ja seaduse sätte jõustumist hakkas TIS-i laekuma hulganisti hambaravikaarte, aasta peale õigusregulatsiooni jõustumist saavutasime olukorra, kus ligi pooled hambaraviteenuse osutajatest edastasid tervise infosüsteemi elektroonilist hambaravikaarti. Nüüd, kahe aasta möödudes teenuse rakendumisest ei ole hambaravikaardi esitajaid oluliselt juurde tulnud ning keskmiselt edastab andmeid ca 55% kõikidest hambaraviteenust osutavatest tervishoiuteenuse osutajatest. Ühes kuus laekub tervise infosüsteemi umbes 90 000 – 100 000 hambaravikaarti.

Tervise ja Heaolu Infosüsteemide Keskuse (TEHIK), kes alates 1 jaanuarist 2017 on tervise infosüsteemi volitatud töötleja ja võtnud üle ka Eesti E-tervise SA rollid, on hinnanud teenuse rakendumist ning analüüsinud võimalikke põhjuseid, miks ei ole ca 45% hambaraviteenuse osutajatest elektrooniliselt hambaravikaarti esitanud. Põhjuseid on erinevaid, alustades madalast arvutikasutamise oskusest ja teadmatusest tulenevast hirmust elektroonilise dokumenteerimise eest kuid ka harjumusest siiski dokumenteerida oma tööd paberil. Samas on mitmed hambaarstid toonud välja, et olles kord juba alustanud digitaalse dokumenteerimisega, ei leidu enam ühtegi põhjust, miks eelistada uuesti paberkandjal dokumenteerimist elektroonilisele.

Digitaalne hambaravikaart ja TIS kasutamine ravitöös toob kaasa erinevaid võimalusi. Arstil on õigus teostada ravisuhte olemasolul patsiendi dokumentide päring, mis muuhulgas võimaldab lisaks hambaravikaardile näha ka teisi TIS-is olevaid raviandmeid selle patsiendi kohta, samuti ka ülesvõtteid pildipanga arhiivist. Hambaravikaart on lisaks hambaarstidele ja patsientidele oluline ka teiste tervishoiutöötajatele, kes patsiendile ravi osutavad. Statistika näitab, et TIS-i saadetud hambaravikaarti on pärinud raviandmetega tutvumiseks teised tervishoiuteenuse osutajad, alates perearstist kuni lõpetades mitmete teiste eriarstidega. Patsiendi jaoks on riikliku patsiendi portaali www.digilugu.ee kaudu kättesaadavad kõik tervise infosüsteemis olevad dokumendid sh edastatud hambaravikaardid

TEHIKU eesmärk on toetada teenuse tervikliku rakendumist ning sellest tulenevalt alustame täiendavaid analüüsitegevusi, et selgitada välja, nii need TTO-d, kes hetkel veel andmeid ei edasta. Samuti soovime kaardistada ka võimalikud põhjused, mis on dokumentide saatmist TIS takistamas.

Kokkuvõttes võib öelda, et Eestis veel juurutamises olev teenus, on saanud väliskülaliste poolt väga positiivse tagasiside ja tunnustuse. Sama tagasiside on andnud ka meie enda riigi elektroonilise hambaravikaardi teenust kasutavad arstid ja patsiendid.

Ettekanne - Eesti Hambaarstide Päevad 2017, 26.08. 2017

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.