Haigekassa reservkapitali määr väheneb 0,6%

Riigikogu juhatuse otsusega võeti 26. septembril menetlusse eelnõu Eesti Haigekassa seaduse muutmiseks, selle põhjal vähendatakse haigekassa reservkapitali määra 5,4%-ni.

Eesti Haigekassa seaduse (HKS) muutmise ja sellega seonduvalt teiste seaduste muutmise seaduse eelnõu (512 SE) näeb ette viia Eesti Haigekassa tulubaasi laiendamise raames osa riigieelarvest rahastatavaid teenuseid Eesti Haigekassasse, et vähendada rahastamise killustatust ja seeläbi suurendada tervishoiusüsteemi tõhusust.

Eelnõu seletuskirjas tuleb ka välja, et muudetakse HKS § 38 lõiked 1 ja 2, millega täpsustatakse haigekassa eelarve muudatustest tulenevalt reservkapitali arvestamise määra ja mõistet.

Kui varem oli reservi eesmärk vähendada ravikindlustussüsteemile makromajanduslikest muudatustest tulenevaid riske, siis seoses haigekassa kohustuste laienemisega on eelnõuga kaotatud viide ravikindlustussüsteemile tulenevatele riskidele ning asendatud ravikindlustussüsteemist tulenevad riskid haigekassa eelarvega seotud makromajanduslike riskidega.

Muudatus on seletuskirja järgi vajalik, kuna HKS-i kohaselt ei eristata enam ravikindlustuse eelarvet, vaid tegemist on haigekassa eelarvega HKS-i mõistes.

Selleks, et muudatusest tulenevalt mitte vähendada tervishoiuteenuste kättesaadavuse parandamiseks suunatavaid vahendeid reservikohustuse tõusust tulenevalt, vähendatakse reservkapitali määra 5,4%-ni (praeguses seaduses on reservkapitali suurus 6% eelarve mahust - toim).

Seeläbi säilib kohustusliku reservi maht senisele tasemel, kuid reservkapitali määra vähendatakse selle võrra, et täiendavalt ei moodustuks reservkapital ka uuelt riigieelarve eraldiselt.

Kuna reservkapitali kogutakse eesmärgil vähendada haigekassa eelarve riske tulenevalt makromajanduslikest muudatustest, siis on õigustatud uue tulubaasi pealt reservkapitali mitte arvestamine, kuna uus tulubaas, mis moodustub mitte töötavate pensionäride pensionilt, on vähem sõltuvuses makromajanduse muudatustest, kui senine ravikindlustuse tulubaas.

Sellest tulenevalt ei ole ka uue tulubaasi tekkimisel otseselt vajalik koguda sellel eesmärgil reserve.

Lisaks kaotatakse reservkapitali moodustamise puhul viide sotsiaalmaksu ülelaekumise kohta, kuna punktis 9 on juba sätestatud, et sotsiaalmaksu ravikindlustuse osa ülelaekumine on osa haigekassa eelarve kogumahust.

Eelnõu menetlemise juhtivkomisjoniks määrati riigikogu sotsiaalkomisjon.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.