Ortoosid toovad apteegile uue kohustuse

Abivahendisoodustuse saamine hakkab sõltuma müügispetsialisti olemasolust.
Abivahendisoodustuse saamine hakkab sõltuma müügispetsialisti olemasolust.

Eesti Apteekide ühenduse juhatus tegi pöördumise sotsiaalkomisjoni esimehele Helmen Kütile, kus juhivad tähelepanu alates 1. jaanuarist 2018 muutuvale abivahendite müügikorrale.

1. jaanuarist 2018 jõustuva müügikorra kohaselt peab abivahendi müüja või üürija tagama abivahendispetsialisti kutsetunnistusega töötaja olemasolu ettevõtte igas müügipunktis. Seega jääb ettevõtjatel aega enda tegevuse seaduse nõuetega vastavusse viimiseks umbes 2 kuud, mis on selgelt ebapiisav.

Apteekide ühendus juhtis tähelepanu, et ainult koolitusest on kutse saamiseks siiski vähe – kutsetunnistuse saamiseks tuleb teha ka kutseeksam, kuid kahjuks puudub praegu ka kutse väljaandja. 

Samas ei pea seaduse järgi abivahendi kutsetunnistusega spetsialist olema abivahendi väljastaja. Seadus nõuab üksnes seda, et ettevõttes oleks vastava kutsetunnistusega spetsialist, ent seadusega on kooskõlas ka olukord, kus vastavat kutsetunnistust omab näiteks müügipunkti juhataja või keegi kolmas, kes ei pruugi abivahendi kasutajaga kunagi kokku puutuda. Sel põhjusel ei ole nõue Eesti Apteekide Ühenduse hinnangul ka eesmärgipärane ning seaduse seletuskirjas viidatud parema nõustamise eesmärk võib jääda suuresti saavutamata.

Uue müügikorra jõustumisel halveneb abivahendite geograafiline ja rahaline kättesaadavus, kuna abivahendi vajaja hüvitise saamise õigus sõltub teenuseosutaja töötaja nõuetele vastavusest. Ehk kui teenuseosutajal vastav kutsetunnistus puudub, siis ostja talle seadusega lubatud hüvitist ei saa. 

SKA partneriteks olevate abivahendite müüjate- ja rentijate lepingutingimuste toomine seaduse tasandile ning selle sidumine hüvitise saamise õigusega kahjustab abivahendi vajajat ebamõistlikult. Abivahendi väljastamisel kaasnev nõustamine on seatud prioriteetsemaks kui abivahendi rahaline ja geograafiline kättesaadavus.

Apteekide ühendus nõustub, et abivahendi väljastamisel peab tarbijale müügi puhul toimuma ka toote kasutamiseks igakülgne nõustamine ja koolitus. Samas arvavad nad, et abivahendi vajaja prioriteediks on abivahendi rahaline ja geograafiline kättesaadavus ning kaasnev nõustamine on küll oluline, ent abivahendi vajaja perspektiivist sekundaarne. Kui abivahend on isikule rahaliselt või geograafiliselt kättesaamatu, siis ei ole tal ka heast nõustamisteenusest kasu.

Kuivõrd tegu ei ole üldise majandustegevuse nõudega ning tegu on SKA lepingutingimusega, jääb arusaamatuks, kuidas ja miks erineb abivahendi vajaja nõustamise ja koolitamise ulatus sõltuvalt isiku õigusest saada hüvitist? Selline käsitlus jätab eksliku mulje justkui ei peakski hüvitist mittesaavaid abivahendi vajajaid abivahendi kasutamise osas nõustama ega koolitama. Seaduse seletuskiri ei räägi, miks taoline nõue kehtestatakse hüvitatavate abivahendite väljastamisel ning kas ja kuidas on abivahendite kasutajate nõustamise ulatus mitte-hüvitatavate abivahendite puhul ebapiisav.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.