Mida kujutab endast 4-valentne gripivaktsiin?

Tänavusel gripihooajal saab ka Eestis vaktsineerida uudse, 4-valentse gripivaktsiiniga. Võtame selle kasutusele samal ajal Soomega. Mille poolest uus erineb senisest?

Küsimustele vastab Lääne-Tallinna Keskhaigla infektsioonhaiguste arst Pille Märtin.

 

Kui palju tõhusam on Teie andmetel 4-valentne gripivaktsiin eelmise põlvkonna gripivaktsiinist?

4-valentse gripivaktsiini puhul on saavutatud täiendav kaitse teise B-gripi liini vastu. ECDC hinnangul oli Euroopas 2016/2017 hooajal B-gripp esindatud võrdselt mõlema liiniga(45% Victoria liin, 55% Yamagata liin).

3-valentse vaktsiini korral on kõik hästi, kui vaktsiinis leiduv B-gripi tüvi kattub hooajal leviva tüvega, aga WHO andmetel varasemate hooaegade valguses võib kuni 25% hooaegadest olla ringluses teine B-gripi alaliin ja siis ei pruugigi saavutada kaitset selle gripiviiruse vastu.

 

Kellele võib seda eelkõige soovitada? Kas on see parema mõju tõttu just riskigruppidele valikuks?

WHO soovitab seda just riskigruppide vaktsineerimiseks kasutada, aga mitmed Euroopa riigid soovitavad seda kõikidele.

Kas selle vaktsiini puhul on mingeid erisusi raseduse või rinnaga toitmise ajal vaktsineerimisel? Infolehel öeldakse, et pidage nõu arstiga - kas see on tavapärane hoiatus või ikkagi veel on vähe andmeid ohutusest?

Taas WHO andmetel soovitatakse vaktsiini just rasedatele ja rinnaga toitvatele emadele, kuna gripi põdemisest ja tüsistustest tingitud terviseprobleemid kaaluvad üles vaktsineerimisega seotud võimalikud kõrvaltoimed. Kirjanduse ja kasutuse senistel andmetel ei ole täheldatud kõrvalmõjusid rasedatele ja rinnaga toitvatele emadele.

 

Mis on selle vaktsiini peamised kõrvaltoimed ja kas need kattuvad 3-valentse vaktsiini omadega?

Peamised kõrvaltoimed on sarnased 3-valentse vaktsiini omadega. Laialdased ohutusprofiili uuringud ei ole eraldi välja toonud täiendavaid erisusi seni kasutatud vaktsiinidega võrreldes.

 

Kas olete kursis, millistes Euroopa riikides on seda juba jõutud kasutada? Millise hinnangu annate Eestis gripivaktsineerimisega hõlmatusele? Viimasel hooajal oli vaktsineerimine üsna hoogne ja vahepeal sai vaktsiin isegi otsa, kuid kui palju on meil veel arenguruumi; mis oleks teie soovunelm selles vallas?

Eestis on elanikkonna gripivaktsineerimisega hõlmatus endiselt Euroopas viimaste hulgas, küll aga oli täheldatav olukorra paranemine võrreldes omavahel 2015/2016 ja 2016/2017 hooaega. Viimase hooaja vaktsineeritus oli märgatavalt parem. Vaktsiini tootjad võtavad arvesse siiski eelmiste hooaegade numbreid ja planeerivad sellest lähtudes oma tegevusi, seega loota, et vaktsiini jätkub hooaja lõpuni, päriselt ei saa. Realistlik soovunelm oleks eelkõige, et meie vanem elanikkond oleks üle 50%, veel parem kui rohkem vaktsineeritud. Väga nukker on vaadata/ravida neid intensiivis teades, et seda saaks vältida.

 

 

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

LOOTE ULTRAHELISKRIINING OÜ otsib MEDITSIINIÕDE

Loote Ultraheliskriining OÜ

31. juuli 2018

SA IDA-VIRU KESKHAIGLA otsib kolme juhatuse liiget

Ida-Viru Keskhaigla

15. august 2018

Meditsiini­uudised

12. juuni 2018

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

mai 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

juuni 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.