Haiglad kahe tule vahel

Urmas Sule
Urmas Sule

Haiglate liit arutas oma aastakonverentsil eesseisvat ja jõudis tõdemuseni, et tuleval aastal ootab meid ees päris palju uuendusi, kirjutab Eesti Haiglate Liidu juht Urmas Sule.

Kõige olulisem neist on kindlasti haigekassale täiendava rahastamise põhimõtete paika panemine. Seeläbi järgmisel aastal täiendavalt laekuv 34 miljonit euro on plaanis kasutada eriarstiabi statsionaarsete teenuste kättesaadavuse parandamiseks.

Tegemist on olulise poliitilise otsusega, millega tagatakse, et haigekassa rahastamine oleks meie vananeva ühiskonna taustal tulevikus jätkusuutlik. Järgmisel aastal ei ole haigekassa eelarve mahtu arvestades tegemist siiski väga suur summaga. Võrdluseks võib tuua katmata põhjendatud nõudluse summa, mis aasta alguses oli 77 miljonit eurot. Teisalt on 37 miljonit peaaegu Pärnu haigla terve aasta eelarve.

Järgmisel aastal saab otsustavaks, kuidas neid täiendavaid miljoneid mõistlikult kasutatakse. Kui vaadata haigekassa käesoleva aasta jooksvaid majandustulemusi, siis sealt selgub justkui raviasutused ei suudaks lepingumahus püsida. Arvestama peab siiski, et selle aasta statsionaarse eriarstiabi ravimahud pole tervikuna tõusnud ja nendega hakkama saamine ei ole haiglate jaoks pehmelt öeldes lihtne. Patsiente tänavale tõsta ei saa - neid tuleb ravida. 

Aasta lõpus seisavad haigekassa, ministeerium ja tervishoiuasutused raske ülesande ees näidata ära ja leppida kokku, kuhu lisamiljonid peaks täpselt minema. Ja pärast tuleb loomulikult mõõta ka seda, et raha saab mõistlikult kasutatud.

Samuti peab arvestama, et valitsuse tervishoiu täiendava rahastamise otsuse sisuks pole ainult lisaraha eraldamine. Sellega kaasneb mastaapne tervishoiukorralduslik reform. Konkreetselt järgmist aastat puudutab eelkõige kiirabi ja HIV ravi rahastamise liikumine haigekassa alla. Tegemist on nüanssidesse ulatuvate tegevustega, millest kiirabi liikumine on kahtlemata kõige mahukam. Muudatuste käigus ei tohi kiirabi töö korraldus kindlasti halveneda ja selle peaks tagama järgmisel aastal tänase mudeliga jätkamine. Haiglate poolelt vaadates tuleb muudatus lihtsalt üle elada ja leppida, et sellest tingituna nihkub tulevikku näiteks patsiendikindlustuse seadus. Kõike korraga teha ei saa.

Praegu on haigekassal töös ka erinevad hinnakujunduse muudatused. Haigekassa, erialaseltsid ja haiglate liit jätkavad läbirääkimisi õige pea. Kuigi hindade ülevaatamine võib tähendada ühtede hindade tõusmist ja teiste langemist, siis kindlasti on järgmisel aastal arvestatud kollektiivleppes fikseeritud palgatõusuga. Hinnakujundus on alati emotsionaalseid pingeid tekitav tegevus, kuid loodame, et see saab mõistlikult ja teineteist respekteerides läbi viidud.

Tervishoiusüsteemi põhiküsimus piiratud ressursside taustal on vastandlikud ootused haiglatele. Ühtpidi oodatakse meilt suurt efektiivsust ehk vähema raha eest rohkem tööd. Teisalt oodatakse, et oleksime arenevad ja innovatiivsed. Sellega kipub kaasnema väga palju, sageli vastandlikke tegevusi tingivaid, korraldusi erinevatelt riigiametitelt ja ministeeriumitelt. Tegelikult arstid ja õed tahavadki arendustegevusse panustada, kuid neid kahte asja ülesannetemaru all kokku viia on keeruline. Nii efektiivsus kui ka areng konkureerivad ajale ja ega neid inimesi, kes oskavad ning on valmis arengusse panustama pole kunagi piisavalt . Nad on tavaliselt ka väga head arstid, keda on vaja ka ravitöös või teiste valdkondade spetsialistid, kes juba piisavalt rakendatud.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.