15 000 eestlast kulutab aastas ravimitele üle 300 euro

Riigikogus oli eile esimesel lugemisel täiendava ravimihüvitise maksmise uus kord, millega alates 2018. aastast vähenevad patsientide kulutused ravimitele ja paraneb ravimite kättesaadavus.

„Kulutused ravimitele moodustavad Eestis väga suure osa inimeste tervishoiukuludest. Suured ravimiarved teevad kõige enam muret eakatele ja kroonilistele haigetele, kellel kõrgendatud ravivajaduse tõttu on ravimikulud kõige suuremad,“ ütles tervise- ja tööminister Jevgeni Ossinovski. „Eestis on praegu ligi 110 000 inimest, kes kulutavad soodustustele vaatamata retseptiravimitele igal aastal üle 100 euro, neist 15 000 üle 300 euro. Kulutada sisuliselt terve ühe kuu pension ravimitele on selgelt liiga palju.“

Selleks, et parandada suurte ravimikuludega inimeste jaoks ravimite kättesaadavust ja vähendada nende rahalist koormust, muudetakse täiendava ravimihüvitise süsteemi. Eelnõu kohaselt hüvitab haigekassa soodusravimite kuludelt vahemikus 100–300 eurot 50% ning 300 eurot ületavast osast hüvitatakse 90%. Hüvitist hakatakse arvutama automaatselt apteegis ravimi ostmisel ja inimene ise tagantjärele enam hüvitist taotlema ei pea. „Eelnõuga pakutud lahendus aitab kümnetel tuhandetel inimestel hoida oluliselt kokku retseptiravimitele kuluvat raha ja on iseäranis abiks neile, kes täna ei jõua ravimeid osta,“ lisas minister.

Uue süsteemi elluviimiseks panustatakse ravimihüvitiste eelarvesse täiendavalt 3 miljonit eurot ning ühtlustatakse 2002. aastast alates kehtinud senised retseptitasud 1,27 euro ja 3,19 euro pealt 2,5 eurole retsepti kohta.

Tervise Arengu Instituudi andmeil moodustavad tervishoiukulude katmisel kõige suurema osa inimeste omaosalusest kulutused ravimitele, seejuures madalama sissetulekuga inimestel moodustavad kulutused ravimitele 80% kõigist tervishoiukuludest. Viimastel aastatel on ravimite ostmise mõju suurtele tervishoiukuludele küll hakanud vähenema, kuid siiski jätab kolmandik patsientidest retseptid realiseerimata, pooltel juhtudel on selle põhjused majanduslikud.

Eelnõu vastuvõtmisel Riigikogus jõustub uus täiendava ravimihüvitise süsteem alates 2018. aastast. Minister Ossinovski sõnul on jaanuaris rakenduv skeem oluline samm nende otsuste reas, mis peavad tagama meie tervishoiu parema rahastamise ja arstiabi parema kättesaadavuse.

Eelnõuga tehakse lisaks ettepanekud anda soodusravimite loetelu ja ravimihangetega seotud korralduslikud ülesanded sotsiaalministeeriumilt üle haigekassale.

Eelnõu muudatusettepanekute tähtajaks määrati 25. oktoober 2017.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.