Demograafiline trend töötab vastu ka uuele rahastamise süsteemile

Tervise- ja tööminister Jevgeni Ossinovski tõdes eilsel riigikogu istungil, kus oli esimesel lugemisel tervishoiu rahastamise muudatusi puudutav eelnõu, et praeguste muudatustega ei suudeta tagada tervishoiu rahastamise jätkusuutlikkust järgmiseks 30-40 aastaks, vaid pigem järgmiseks 5-10 aastaks.

Riigikogu liige Jürgen Ligi 

Te ütlesite, et see eelnõu lahendab haigekassa jätkusuutlikkuse ja riik lahendab sellega. Kahtlemata saab seda tagada ainult maksumaksja, kelle arv langeb. Palun kirjeldage neid numbreid, mitu protsenti jätkusuutmatusest te praegu lahendate, arvestades tervishoiu kallinemist kiiremini kui muu elu, rahvastiku vananemist, maksumaksjate arvu vähenemist! Mitu protsenti tegelikult selles siin lahendust on?

Tervise- ja tööminister Jevgeni Ossinovski 

No sellist protsenti on suhteliselt keeruline tuua, arvestades neid samu teie mainitud erinevaid aspekte, mis seda mõjutavad. Esiteks, seesama kallinemine, millest üks osa on tööjõukulu, aga teine osa on kindlasti keskmisest kiirem innovatsioon tervishoius. Siis  on loomulikult küsimus ühiskonna ootustest tervishoiusüsteemi vastu, mis tegelikult pidevalt kasvavad ja kahtlematult kasvatavad ka neid kulusid. On selge, et sellise ingliskeeli as-is-kalkulatsiooniga edasi minnes – eeldusel, et meil ei teki olulisi uusi, ütleme, efektiivsuse kasvatamise võimalusi, mis tegelikult teaduslikult on olemas, mis puudutab näiteks riskipõhist meditsiini – need muudatused, mis laias laastus toovad umbes pool protsenti, suurendavad umbes poole protsendi võrra avaliku sektori panust tervishoidu, saame me järgmise umbes viie aasta jooksul esiteks, lahendada või jõuda nii kaugele, mis on tänase metoodika alusel arvutatud katmata ravivajaduse täieliku täitmiseni. See ei tähenda ravijärjekordade kaotamist, vaid tänase metoodika alusel hinnatud katmata ravivajaduse täitmist. 

Aga tõsi on see, loomulikult, et  kui me võtame perspektiivi 30–40 aastat, siis demograafiline trend töötab jätkuvasti ka uues süsteemis selle süsteemi vastu. See on paratamatu. Eks siin on ühiskondlikud suured küsimused selles kontekstis kindlasti veel ees.

Aga kui me oleme praegu olnud olukorras, kus aastast 2013, vaatamata eelarvetele, on tegelikult aastatulem olnud negatiivne – Eesti patsientuuri struktuur on selgelt olnud muutumises ja raskemas suunas muutumises –, siis tegelikult on meil tänase seisuga ilma nende muudatusteta küsimus selles, et me ei suuda tagada isegi tänasel tasemel tervishoiuteenust. Ka selleks on vaja raha juurde, arvestades neid demograafilisi muutusi. Nii et kindlasti, kui me räägime jätkusuutlikkusest, siis see ei ole küsimus sellest, et me suudame seda tagada nende muudatustega järgmiseks 30 aastaks, kindlasti mitte, aga järgmised 5–10 aastat küll. Ja ma arvan, et see on samm edasi. 

 

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.