Uneapnoe võib suurendada normaalrõhuga glaukoomi riski

Silmaarsti juures, foto on illustratiivne.
Silmaarsti juures, foto on illustratiivne.

Inimestel, kellel esineb obstruktiivse uneapnoe sündroom (OSAS), millele on iseloomulikud korduvad katkendliku ja nõrga hingamise episoodid uneajal, on glaukoomi väljakujunemise tõenäosus ligikaudu kümme korda suurem.

See on hästi teada ja dokumenteeritud seos, kuid selle algpõhjus on seni teadmata. Kas nimetatud katkendliku hingamise episoodide ajal toimub silma siserõhu (IOP) suurenemine või on tegemist millegi hoopis muuga? Kas täiendavad uuringud võiksid olla hüppelauaks selgematele normaalrõhuga glaukoomi tekke selgitustele?
OSAS on seotud mitmete haigustega, nagu näiteks südameinfarkt ja insult, ning see on tekitanud teadlastes huvi, millised võiksid olla nende muidu väga erinevate haiguste ühised jooned. Nad loodavad, et apnoeepisoodide ajal toimuva parema mõistmise korral oleks võimalik neid teadmisi glaukoomi ravis rakendada. Selle seose uurimise jätkamiseks peavad teadlased arvesse võtma mitmeid tegureid ning kasutama innovatiivset uut tehnoloogiat, et tegelikke seoseid kindlaks määrata.

Innovatiivne tehnoloogia
Kuna IOP suurenemine on väga sageli glaukoomiga seotud, on see esimene asi, mida teadlased uurima hakkavad, kui nad märkavad korrelatsiooni muude haigustega nagu näiteks OSAS. Minevikus oli öine andmete kogumine OSAS-i ja glaukoomi vahelise seose otsimiseks keeruline, sest patsiendi magamise ajal on IOP muutusi puudutavaid andmeid raske ja ebamugav koguda, ning pidev äratamine mõjutab IOP mõõtmiste täpsust öö vältel.
Hiljuti töötasid teadlased välja innovatiivse kontaktläätse intraokulaarse rõhu jälgimiseks. Kontaktläätse andur (CLS) võimaldab jälgida IOP muutusi ööpäevaringselt ilma patsienti üles äratamata või päeva/öörežiimi segamata.(1) Lääts liigub ja reageerib muutustele sarvkesta kumeruses ning ümbermõõdus, mis on seotud IOP muutumisega. Kumeruse ja ümbermõõdu muutumisel toimub CLS-is elektriline muutus, mida tõlgendatakse rõhu tõusu või langusena. Selle uue kontaktläätse tehnoloogia abil loodavad teadlased hankida uusi teadmisi obstruktiivse uneapnoe kohta, jälgides pidevalt silmarõhku isegi unetsüklite ajal.

Silmarõhu ja apnoesündmuste vahelise seose hindamine
Kasutades kontaktläätse andurit koos polüsomnograafia seadmetega, mille abil jälgitakse erinevaid une faktoreid, suudavad teadlased mõõta korraga nii apnoe sündmusi kui ka silma siserõhku. Teadlased on lootnud tõestada, et apnoe sündmuste ajal leiab aset IOP järsk tõus, kui rõhk rinnas väljahingamise peatumisel suureneb. Tulemused aga on arvatule hoopis vastupidised: apnoe episoodid on seotud IOP langusega.(2) OSAS on küll glaukoomiga seotud, kuid teadlased on nüüdseks aru saanud, et seda ei põhjusta IOP tõus või muutused rinna rõhus. Selle asemel võib põhjuseks olla vere hapnikutaseme vähenemine, mis toimub hingamise peatumisel. Pidev madal hapniku kontsentratsioon veres võib aidata kaasa nägemisnärvi degradeerumisele ning viia glaukoomi tekkeni. Kuna see näib esinevat glaukoomiga apnoepatsientidel, ilma et IOP muutuks, võib selline tähelepanek olla abiks ka normaalrõhuga glaukoomiga (NTG) patsientide uurimisel. Lisaks võib see selgitada korrelatsiooni OSAS-i, südameinfarkti ja insuldi vahel: kõigil kolmel juhul esineb pikaajaline hapnikuvaeguse periood.

Võimalik normaalrõhu seos
Normaalrõhuga glaukoomi põhjused on endiselt teadmata, kuid esile on kerkimas uued teooriad. Nagu levinud avatud nurgaga glaukoomi korral, võib see juhul, kui ei külastata regulaarselt silmaarsti, et kontrollida nägemisnärvi võimalikke kahjustusi, jääda märkamata kuni märkimisväärse nägemiskahjustuse väljakujunemiseni. Varajane diagnoosimine ja selle glaukoomi vormi parem mõistmine võib aidata nägemisvõimet säilitada.
Uued avastused ja uue tehnoloogia kasutamine selle haiguse uurimisel võivad aidata teadlastel välja selgitada kõikide glaukoomi tüüpide algpõhjusi. Mida paremini teadlased seda keerulist haigust mõistavad, seda suurem on ka ravi leidmise tõenäosus.

Viited:
1. "Efficacy of a ContactLens Sensor forMonitoring 24-H Intraocular Pressure Related Patterns," May 5, 2015 
2. "ContinuousIntraocular Pressure Monitoring During Nocturnal Sleepin Patients with Obstructive Sleep Apnea Syndrome," May 2016

Science Daily
tõlkis Kalle Klein

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.