Ilves: Piiriülene digiretsept on jäänud asjatult venima

Eesti endine president Toomas Hendrik Ilves tõi e-tervise konverentsil välja, et Eesti ja Soome vahel vastastikku toimima hakkav digiretsept ei ole tohtinud võtta enam kui nädala, ent võttis lõpuks aastaid.
Eesti endine president Toomas Hendrik Ilves tõi e-tervise konverentsil välja,...

Eesti endine president Toomas Hendrik Ilves tõi e-tervise konverentsil välja, et Eesti ja Soome vahel vastastikku toimima hakkav digiretsept ei oleks tohtinud võtta enam kui nädala, ent on võtnud aastaid.

Euroopa Liidu ühtseks e-tervishoiuks tuleb esmajoones ühtlustada liikmesriikide seadusandlus, rääkis Stanfordi ülikooli küberjulgeoleku külalisteadur Toomas Hendrik Ilves e-tervise konverentsil, vahendas ERRi uudisteportaal.

"Kui me seda ei tee, võime kindlad olla, et leitakse teised lahendused, olgu siis vastastikku sobimatud riiklikud reeglid või erasektori algatused, kus meie põhiõigused ei pruugi olla tagatud," möönis Ilves. Ta tõi näiteks digiretsepti, mida kasutatakse nii Eestis kui Soomes, kuid mille kasutamine piiriüleselt on võtnud oodatust kauem aega.

"Tehnoloogiline lahendus ei oleks tohtinud võtta rohkem kui nädala, kuna mõlemad riigid kasutavad X-teed, kuid regulatsioonid ja õiguslikud katsumused on võtnud viis aastat," märkis Ilves. Järgmisel aastal saavad eestlased ja soomlased lõpuks kummaski riigis digiretsepti kasutada.

Ilves möönis, et paljud inimesed on mures terviseandmete privaatsuse pärast, kuid üha enam tuntakse muret ka andmete tervikluse pärast, mis on tema hinnangul olulisemgi kui privaatsus. Ta tõi näiteks veregrupi andmed: "Kui keegi teab mu veregruppi, siis ma pole ilmselt väga suures elevuses, kui see kuskil avaldatakse. Teisalt, kui keegi muudab mu veregrupi andmeid, võib see olla surmav."

Ilves rõhutas, et Eestis on kõik meditsiiniandmed plokiahelas, nii et keegi ei saa meditsiiniandmeid muuta - selline tehnoloogia ja poliitika peab olema terves Euroopa Liidus.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.