Kas vajame uut vähistrateegiat?

Eilsel onkoloogilise ravi võimaluste analüüsi tutvustaval ümarlaual tõusis üles küsimus, kas Eestis tuleks koostada uus vähistrateegia. Eelmine strateegia lõppes 2015. aastal.

Eilsel onkoloogilise ravi võimaluste analüüsi tutvustaval ümarlaual tõusis üles küsimus, kas Eestis tuleks koostada uus vähistrateegia. Eelmine strateegia lõppes 2015. aastal.

Ravimitootja Roche Eesti juht Kadri Mägi-Lehtsi tõi ümarlaual välja, et vähiravi olukord Eestis on viimasel kümnendil paranenud tänu sellele, et meil oli vähistrateegia, mis töötas hästi.

Onkoloog Peeter Padrik märkis, et tema ei ole kindel, kas progress oli võimalik tänu vähistrateegiale või vaatamata sellele, et see meil oli. Ta oletab, et olukorra paranemise põhjuseks võis olla ka tervishoiu üldine areng. Padriku hinnangul peaksid arstid ise olema aktiivsemad ja mitte ootama ministeeriumilt plaani, mida teha. Samas tõdes ta, et vähistrateegiaga olid teatud tegevusteks ette nähtud ka rahalised vahendid ning seda oleks ka tulevikus vaja. Osasid asju rahastatakse endiselt: näiteks vähi varajane avastamine. Padrik lisas, et ravimite paremale kättesaadavusele strateegia kaasa ei aitaks, sest nende soodusnimekirja võtmine käiks ikka edasi praegustel alustel.

Sotsiaalministeeriumi terviseala asekantsler Maris Jesse tõi välja, et Eestis oli vähistrateegia aastatel 2007-2015. Selles nähti ette vähi ennetamist, varast sekkumist, aga ka vähiravi arendust ja rahastamist. Jesse sõnul näitab õppetund eelmise strateegiaga, et peavad olema selged eesmärgid, aga ka tegevuste monitoorimine. "Erinevate organisatsioonide tööd tuleks hinnata lähtuvalt sellest, kuidas seatud eesmärkide suunas liigutakse," märkis Jesse.

Onkoloog Vahur Valvere jäi seisukohale, et strateegiat oleks vaja. Ta tõi välja, et arenenud riikides on sellised dokumendid olemas ja peaks olema ka meil. See annaks võimaluse korraldada tegevusi kompleksselt, kirjeldades ära ennetamise, varase sekkumise, spetsiifilise ravi, palliatiivse ravi jne. Nii saaks vähendada suremust ja teha muutusi.

Ümarlaua korraldajaks on European Federation of Pharmaceutical Industries and Associations (EFPIA) koostöös Swedish Institute for Health Economics`i (IHE) teadlastega ja Ravimitootjate Liiduga.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.