Ravikindlustus: kas kraavis või soos?

Georg Männik
Georg Männik

Täna kehtiva ravikindlustuse rakendamise esimesest päevast peale tekkis surve tekitada ravikindlustatutega nn võrdsustatud isikud sellisel moel, et riik ei kõssagi omapoolse kohustuse täitmiseks kokkulepitud kindlustusprintsiibi järjekindlaks rakendamiseks, kirjutab Georg Männik, Põhja-Eesti Regionaalhaigla nõukogu esimees.

Teatavasti on sotsiaalmaksul konkreetne definitsioon: see on töötaja edasilükatud palk tulevaste sotsiaalsete riskide maandamiseks. See on inimesega kokkulepitud palga osa tema tulevaste ravivajaduste korvamiseks.

Selle arvel hakati tasuma aga laia rinde võrdsustatud isikute raviteenuseid. Enamgi veel. Teades, et igas normaalses ühiskonnas, eriti kaasajal, toimivad erinevad ettevõtlusvormid ja tegutsetakse rahvusvahelises majandusruumis, ei ole siiamaani viitsitud laiendada kindlustatuse põhimõtteid võimaluste mitmekesistamise kaudu. Vaatamata sellele, et vastav poliitiline otsus oli olemas rohkem kui 20 aastat tagasi.

Tänane tulemus on see, et me ei mõista enam, mis on ravikindlustus ja mida tähendab solidaarsus. Järelikult peaks esmaseks ülesandeks olema on tänase, eelkõige ideoloogilises mõttes pankrotis oleva süsteemi ümberkorraldamine, aga mitte raha juurdetoomine. Paraku jah, seejuures peab ka tervishoiusüsteemi tervikuna korrastama, muidu oodatud tulemust ei saa. Arvestades, et juba aastaid puuduvad avalikud arutelud kogu elanikkonda puudutavatel teemadel, on raske olla positiivsete tulemuste osas lootusrikas.

Kokkuvõtvalt - tervishoiusüsteemi korrastamisega saame oma süsteemi tee peale tagasi, raha lihtsalt juurde toomisega aga süvendame süsteemseid probleeme ja liigume sohu, kust väljapääsemine on igas mõttes lõpmata kallis.

Seega, tänane põhiküsimus võiks olla: kas me oleme sotsiaalse ravikindlustuse sedavõrd ära lörtsinud, et on saabunud aeg sellest loobuda. Ehk siis:
- loobuda sotsiaalmaksu ravikindluse osast; seeläbi tööjõumaksud vähenevad ja palgasaajate sissetulekud peaksid tõusma,
- haigekassa n-ö baasvahendid formeeritakse aga eelkõige riigieelarve vahenditest ja see korraldab raviteenuste kättesaadavuse eelkõige mittetöötavatele inimestele. See viitab teiste üldiste maksude tõstmisele, kuid mistahes lahendus on õiglasem kui tänane süsteem,
- töösuhet omavatele isikutele tuleb julgelt rakendada isiku- ja ettevõtlusvabadusi austavaid ning laiendavaid ja tööandjaid kui ka töötajaid motiveerivaid lahendusi individuaalsete ravikontode ning erakindlustuse kaudu.

And last but not least - baasrahastuse rakendamine aga on põnev ettevõtmine - see sunnib meid mõtlema, kes me oleme, mida me soovime ja kuhu me tahaksime minna.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.