Apteeke on üha rohkem, aga peamiselt linnades

Vaid Valgamaal ja Võrumaal ei ole ühtegi haiglaapteeki.
Vaid Valgamaal ja Võrumaal ei ole ühtegi haiglaapteeki.

Ravimiameti andmed näitavad, et Eestis oli 2016. aasta esimese jaanuari seisuga keskmiselt üks ravimite jaemüügikoht 2669 inimese kohta.

Varasemas aruandes oli 2014. aasta kohta märgitud üks apteek 2753 elaniku kohta. Veel varasemas analüüsis, mis vaatles 2011. aastat ravimiturul, toodi välja üks apteek 2810 elaniku kohta.

Kuigi enamikes maakondades jääb ravimite jaemüügikohtade number Eesti keskmisele alla, siis Tallinnas, Narvas ja Harjumaal on ühe apteegi kohta ligikaudu 3000 elanikku või enam.

2017. aasta alguses oli üldapteegi tegevusluba 335 põhiapteegil ja 155 haruapteegil. Enam kui veerand üldapteekidest asub Tallinnas. Ligi kolmandik üldapteekidest asuvad suuremates linnades – Tallinnas ja Tartus.

Valdav osa ehk 73% kõikidest üldapteekidest ja nende haruapteekidest asuvad linnades. Kui vaadelda maakondi ja nelja suurimat linna eraldi, siis arvuliselt on kõige enam apteeke peale Tallinna ja Tartu veel Harjumaal ja Ida-Virumaal.

Kõige vähem apteeke on Hiiumaal ja Läänemaal. Enamikes maakondades asuvad põhiapteegid nii linnas kui maal, ainult Viljandimaal asuvad kõik põhiapteegid linnades. Maal asuvatest üldapteekidest on ülekaalus haruapteegid.

Haiglaapteekide arv on viimaste aastate jooksul püsinud suhteliselt samal tasemel.

Käesoleva aasta alguseks oli haiglaapteeke 23, lisaks üks haruapteek. Harjumaal asus üheksa haiglaapteeki, neist seitse Tallinnas. Ida-Virumaal oli kolm ja Tartumaal kaks haiglaapteeki, ülejäänud maakondades oli üks haiglaapteek. Vaid Valgamaal ja Võrumaal ei ole ühtegi haiglaapteeki.

Tegutsevate apteekide arv muutub pidevalt seoses uute põhi- ja haruapteekide avamisega või olemasolevate apteekide sulgemisega. Osa apteeke võib seoses remondiga olla ka ajutiselt suletud.

Kõigi aasta jooksul tegutsenud apteekide ja nende haruapteekide kogukäive 2016. aastal oli 451,5 miljonit eurot. Üldapteekide käive 2016. aastal oli 351,0 miljonit eurot (78% kogukäibest), haiglaapteekide käive 99,7 miljonit eurot (22%) ning veterinaarapteekide käive 0,8 miljonit eurot (0,2%).

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.