Teder: Miks ainult üks apteek?

Advokaat Indrek Teder.
Advokaat Indrek Teder.

Suures regionaalhaiglas võiks olla mitu apteeki, mis omavahel konkureeriksid, leiab advokaat Indrek Teder.

Regionaalhaiglas (PERH) on üks probleem ühe apteegiga. Avalikult teada oleva põhjal tekib küsimus, miks on sellises suures haiglas nagu PERH ainult üks väike apteek, kirjutab Indrek Teder Äripäevas.

Kõige tavalisemates ostukeskustes on neid vähemasti kaks, kui mitte enam. Ostja, klient saab nende vahel valida, vaadata, kus on odavam või kus parem. See ongi konkurents ja reaalne turumajandus, mille tulemusena võidavad kliendid.

Paar aastat tagasi tegi parlament ravimiseaduse ja konkurentsi teemal kõik, et mitte rakendada selles valdkonnas normaalset turumajandust. Kahjuks aga ravimiturul tegelik konkurents puudub ja ravimiseadus seda ei sätesta. Teatavasti on see ka vastuolus põhiseadusega. Riigikohtu üldkogu otsustas 2013. aasta detsembris (lükati edasi ja jõustus 2014. aasta juunis) tunnistada mõningad ravimiseaduse paragrahvide lõiked põhiseadusevastaseks ja kehtetuks – sisuliselt puudutas see konkurentsi puudumist.

Seejärel parlament justkui menetles, kuid ennäe – riigikohtu üldkogu otsustas 2014. aasta detsembris veel kord tunnistada osa ravimiseaduse paragrahvide lõikeid põhiseaduse vastaseks ja kehtetuks. See puudutas jällegi konkurentsi.

Pärast seda muutis parlament ravimiseadust, mille tulemusena on see sisuliselt samasugune, nagu ta algselt oligi: konkurentsi üleüldse ei tohigi olla. Muudeti nüansse, aga algpõhjus on jäänud samaks. Olen skeptiline, et riigikogu võiks asuda toetama vaba konkurentsi ravimiturul.

Konkurents oleks normaalne

Aga ikkagi – miks suures haiglas on ainult üks väike apteek? Kliendi, patsiendi poolt vaadatuna oleks normaalne ju mitu apteeki, mis ideaalis omavahel ka mingil määral konkureeriksid. Ääremärkusena: Benu/Tamro-Phoenix ei ole mitte uje ohver, vaid tugev Euroopa tegija.

Kohase paralleelina tooksin konkurentsiameti soovituse konkurentsineutraalsuse tagamiseks riigi kontoripinnakasutuses: ”Konkurentsiamet on seisukohal, et parim kulukontrollimehhanism on siiski vaba konkurents, mis saab toimida eeldusel, et turg on kõigile pakkujatele võimalikult avatud. Konkurentsisurve sunnib ettevõtjaid pakkuma teenust nõudlusele võimalikult vastu tulles. Seetõttu tagab konkurents üldjuhul ressuride optimaalsema jaotuse ja lõpptarbija jaoks kasuliku tulemuse võrreldes olukorraga, kus mõne teenuse osutamine on koondunud ühe ettevõtja kätte.”

Seega – ootaks PERHis mitut uut apteeki. Ei pea vist olema nagu Põrgupõhja Jürka, et saame õndsaks ja orjame ainult ühte Kaval-Antsu?

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

PÕHJA-EESTI REGIONAALHAIGLA otsib DIAGNOSTIKAKLIINIKU JUHATAJAT

Põhja-Eesti Regionaalhaigla SA

03. detsember 2018

PÕHJA-EESTI REGIONAALHAIGLA otsib JÄRELRAVI KLIINIKU JUHATAJAT

Põhja-Eesti Regionaalhaigla SA

10. detsember 2018

Meditsiini­uudised

6. november 2018

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

oktoober 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.