Haiglate ületöö teeb haigekassale muret

Tervishoiuteenuse osutajat esitasid haigekassale esimesel poolaastal ületööd üle 46 tuhande ravijuhu kogusummas ligi 6,4 miljonit eurot.

Poolaasta eriarstiabi lepingud tervikuna täideti ravijuhtude osas 102,2%, summa täitmine oli 101,5%. Summa oluline ennaktäitmine oli tingitud ülelepingulise ravitöö ehk ületöö esitamisest.

Haigekassa selle aasta eriarstiabi tellimuse kogumaht ja sellel tuginev lepingute täitmise dünaamika on jätkuvalt pingeline, möönis haigekassa endine juht Tanel Ross oktoobri keskel haiglate liidule saadetud pöördumises.

Selle aasta II poolel eriarstiabi lepingute senist täitmist analüüsides ning arvestades senist teenuse osutamise ja raviarvete esitamise praktikat, prognoosib haigekassa aasta lõpuks ületööd umbes 6,6 miljoni euro eest.

„Hindame 2017. aasta eriarstiabi ületööst tekkida võivat riski suureks,“ jätkab Ross kirjas haiglate esindajatele. „Selles kontekstis ja arvestades haigekassa jaotamata tulemi dünaamikat peame tegema jätkuvalt tööd, et eelarve ja lepingute täitmise käigus minimiseerida ületöö riski,“ lisab ta.

Nii soovib haigekassa sel teemal lähiajal kohtuda haiglate liidu ja oma lepingupartneritega, et nõu pidada ja arutada võtmeküsimusi.

Haiglate liit eesotsas juht Urmas Sulega vastas haigekassa juhile (nüüd juba Rain Laanele) sel nädalal, et tervishoiuteenuse pakkujate ületöö näol ei ole kindlasti tegemist ootamatult tekkinud probleemiga eriarstiabis.

Eesti Haiglate Liit (EHL) juhib tähelepanu asjaolule, et teenuseosutajatega sõlmitud lepingute mahud eriarstiabi, iseäranis statsionaarse abi, osutamiseks on aasta-aastalt vähenenud ega kata kaugeltki tegelikke ravivajadusi. Sealuures statsionaarses abis on ka 2017.aasta lepingute maht väiksem, kui oli 2016. aastal, rääkimata tegelikust ravivajadusest.

„Sellest tulenevalt on paraku vältimatu olukord, et patsientidele vajaliku õigeaegse ravi osutamiseks peavad haiglad teatud määral tegema lepingumahtu ületavat ja madalamalt tasustatavat tööd,“ toob Sule välja. „See pole tingitud raviasutuste huvist madalamate hindadega teenuseid osutada, vaid patsientide reaalsest vajadusest,“ jätkab ta.

Liidu andmetel ei ole Eesti ravimahud võrreldes referentsriikidega suuremad.. Alternatiiv oleks haigete abita jätmine, mida EHL ei pea võimalikuks.

EHL loodab, et haigekassa ja sotsiaalministeerium võtavad 21. märtsil sõlmitud ühiste kavatsuste protokollis kokku lepitud eesmärke tõsiselt ja järgnevatel aastatel tagatakse ravi rahastamise lepingutes ning haigekassa eelarves tegelikke ravivajadusi katvad hinnad ja ravi rahastamise lepingute mahud. „See võimaldaks ka tõhusalt maandada ületööga seotud riske,“ seisab pöördumises.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.