Täna lehes: Mitu haiglat Eestisse mahub?

Tallinna Haigla plaan on kahte leeri jaganud haigla- ja tervishoiujuhid, kirjutab tänane Meditsiiniuudiste leht. Osa näeks Eestis vaid 1–2 suurhaiglat, osa aga jätkaks senise mudeliga.

Tallinna haiglate tulevik on eraldi teema, kuna siingi oleks võimalus nii mitmele suurele kui ka ühele ainsale suurhaiglale.

Arvamused

Tartu Ülikooli tervishoiukorralduse professor Raul-Allan Kiivet kinnitab, et ravikindlustatute ringi laiendamist tuleb teha solidaarselt, et panustamine laieneks igat liiki sissetulekutele, mitte üksnes palgatööjõu maksustamisele.

Ravimitootjate liidu juht Riho Tapfer tutvustab rahvusvahelist raportit, mille järgi panustab Eesti tervishoidu Euroopa keskmisest vähem ja seda ka vähiravi puhul. 

Uudised

Raha on alati vähem kui lootust. Harvik- ja onkoloogiliste ravimite rahastamisest rääkisid Meditsiiniuudiste ravimiseminaril Eesti Haigekassa ravimiosakonna juhataja Erki Laidmäe, Ravimitootjate Liidu esindaja Kuuno Vaher ja vähiravifondi Kingitud elu asutaja Toivo Tänavsuu.

Ravi juhtimine muudab kroonilise haige käsitlust. Eesti Haigekassa ja Maailmapank andsid oktoobri lõpus toimunud konverentsil esmakordselt ülevaate Harvardi ülikooli teaduri ja Eesti perearstidega koostöös läbi viidud ravi juhtimise pilootprojekti tulemustest.

Vähiravis oodatakse suuremat paindlikkust. Ravimitootjate Liidu vähiravi teemal peetud ümarlaual otsiti vastust küsimusele, kuidas muuta vähiravi Eesti patsientidele senisest kättesaadavamaks.

Fookused

Kopsud. Novembris tähistatakse rahvusvahelist KOKi päeva. KOK ehk krooniline obstruktiivne kopsuhaigus on levinud, kuid kahjuks aladiagnoositud ja progresseeruv krooniline haigus, mis tabab enamasti pikaajalisi suitsetajaid. Intervjuu Põhja-Eesti Regionaalhaigla sisehaiguste kliiniku pulmonoloogiakeskuse pulmonoloog-ülemarst ja keskuse juhataja Pille Mukkiga.

Psühhiaatria. Kas me suudame magades nii õppida kui ka unustada? Hiljutise uuringu tulemused näitavad, et see on tõepoolest nii. Uuringute kohaselt esinevad mõlemad protsessid erinevates une faasides.

Diabeet. Teoreetiliselt peaks insuliini tootvate rakkude kehasse siirdamine I tüüpi diabeedi ravimeetodina toimima, kuid praktikas on teadlased pidanud silmitsi seisma paljude raskustega, eelkõige mittevaenuliku keskkonna otsimisel rakkude jaoks. 

Psoriaas ja artriit. Kanada teadlaste rühm on kindlaks teinud, et psoriaasiga patsientidel, kellel esines depressioon, oli hilisema psoriaatilise artriidi väljakujunemise risk 37% kõrgem võrreldes psoriaasiga patsientidega, kellel depressiooni ei esinenud.

Depressioon. Hiljutine teadlaste vaatlusuuring viitab üllatavale võimalusele, et levinud antidepressantidega võib kaasneda tõsine oht tervisele – nimelt need võivad suurendada surmariski. 

Süda. Pikaajalise uuringu käigus, milles osales rohkem kui 3000 isikut, jõuti ootamatu tulemuseni: valgenahalisi mehi, kes tegelevad nädalas rohkem kui seitse tundi füüsilise treeninguga, ohustab kõige suurem pärgarterite lupjumise risk.

Vähk. Mitu uuringut näitab, et puuduliku regulatsiooni tõttu antakse paljudele vähktõve ravimitele müügiluba ilma, et nende kasulik mõju patsiendi tervisele oleks tõendatud. Kommenteerib Eesti Ravimiameti meditsiininõunik Alar Irs.

Maks. Küsimustele C-hepatiidi ravi kohta vastab kliinikumi gastroenteroloogia osakonna juhataja Riina Salupere.

Infektsioonhaigused. Paljudele meist on lapsepõlvest õpetatud, et pisikute tõrjumiseks tuleb pesta käsi sooja vee ja seebiga. Ka USA valitsuse määrustes rõhutatakse sooja vee olulisust tarbijate tervise ja ohutuse tagamiseks, ent kas seda väidet toetavad ka teaduslikud tõendid?

 

 

 

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.