Euroraha hakkab lõppema

Riigikontrolli aastaraamat soovitab Eestil suurendada reserve, sest Euroopa Liidu uuel eelarveperioodil on oodata toetusraha 40protsendilist langust. Löögi all on ka haiglavõrk.

2021. aastal algaval Euroopa Liidu eelarveperioodil on Eestil kasutada tõenäoliselt märkimisväärselt vähem toetusraha. Isegi kui Suurbritannia lahkumist arvesse mitte võtta, väheneb toetusraha võrreldes praeguse eelarveperioodiga rahandusministeeriumi esialgsel hinnangul kuni 40 protsendi ehk pea 1,5 miljardi euro võrra, teatas riigikontroll, kirjutas Äripäev.

Kui toetuste vähenedes riigieelarvest raha juurde ei tule, siis seab see ohtu riigi mitme eesmärgi. Väheneda võivad teenused eakatele ja erivajadustega inimestele, löögi alla satub haiglavõrk.

Riigikogule aastaraporti üle andnud riigikontrolör Alar Karis rõhutas, et riik peabki funktsioneerima rahal, mida suudab ise teenida ja koguda.

„Ei ole liigne taas meelde tuletada juba korduvalt kõneks olnud vajadust hinnata oma mõtetes kriitiliselt kõike, millega riik praegu tegeleb, ja mõelda läbi, mis on ka tegelikult vajalik. Seda tuleks teha sõltumata sellest, kas välisabi voog jätkub samamoodi või väheneb. Valikute tegemisel aitab meid lihtne küsimus: kas me teeksime seda või teist ning praegusel moel ka siis, kui peaksime kõik selle otsusega kaasnevad kulud võtma enda kanda. Ja enne kui vastata, võiks võtta järelemõtlemiseks pausi. Praegu on selliseks mõtteharjutuseks sobiv aeg,“ ütles ta.

Riigikontrollile teeb muret, et ELi toetustest rahastatakse ka pikaajalisi tegevusi, järgmisel perioodil tuleb näiteks jätkata tegevustega, milleks praegusest perioodist on kulutatud 3 miljardit eurot.

Valdkonnad, kuhu kulus 600 miljonit eurot, vajavad järgmisel perioodil raha hoopis juurde, 1 miljardi jagu kulutusi jääb ministeeriumite hinnangul samaks ja 960 miljoni jagu on kulutusi, mille puhul on lootust, et raha võiks ka väheneda.

Veidi enam kui poolte tegevuste puhul, mida ministeerimid pidasid vajalikuks jätkata, pole selgust, millisest allikast tegevust ELi toetuste vähenemise korral rahastama hakatakse. Paljuski loodetakse siiski riigieelarve omatulude peale.

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

9. oktoober 2018

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

september 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

september 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.