Ravi, mis annab tõhusa tulemuse aastateks

Eesnäärme-uuring ultrahelis.
Eesnäärme-uuring ultrahelis.

Minimaalse invasiivsusega ravimeetod, mille abil vähendatakse kuseteede sümptomeid suurenenud eesnäärmega meestel, säilitab tõhususe vähemalt kolme aasta vältel pärast patsientide ravimist. See tehti kindlaks uuringus, mille tulemusi esitleti Menetlusradioloogia Ühingu 2017. aasta teaduskonverentsil.

Uuring, mis hõlmas 1000 meest, oli suurim omataoline ning selles vaadeldi eesnäärmearteri embolisatsiooni (PAE) pikaajalist tõhusust, kirjutas Science Daily.

Teadlased leidsid, et PAE, mille on välja töötanud ja mida teostavad menetlusradioloogid, on eriti tõhus eesnäärme hüperplaasiaga (BPH) meestel, kellel esineb ka äge uriinipeetus või võimetus iseseisvalt urineerida, ning väga suure eesnäärmega patsientide puhul, keda tavaliselt ravitakse lahtise operatsiooniga.

“Eesnäärmearteri embolisatsioon annab BPHga meestele ravivõimaluse, mis on muudest ravimeetoditest vähem invasiivne ja võimaldab neil kiiremini normaalsesse ellu tagasi pöörduda,” ütles uuringut juhtinud teadlane Jo?o Martins Pisco (M.D.), Lissaboni St. Louis’i Haigla menetlusradioloog.

“Ikka ja jälle kohtan ma patsiente, kellele toob PAE võimalusest teada saamine kergendust, sest nad ei suuda BPH ravimeid nende kõrvalmõjude tõttu taluda. Ühtlasi ei soovi nad minna tavapärasele operatsioonile, kuna sellega kaasnevad suuremad ohud, võimalikud seksuaalsusega seonduvad kõrvalmõjud ning suhteliselt pikk taastumisaeg võrreldes PAEga,” jätkas Pisco.

Ajavahemikus märtsist 2007 kuni märtsini 2016 tegi Pisco koos kolleegidega eesnäärmearteri embolisatsiooni 1000 mehel keskmise vanusega 67 eluaastat. Kõiki patsiente hinnati lühiajalises perspektiivis (üks, kolm ja kuus kuud), 807 patsienti kontrolliti keskmise perioodi vältel (iga kuue kuu järel alates kuuest kuust kuni kolme aastani) ning 406 patsiendi korral viidi läbi pikaajaline hindamine (igal aastal pärast kolme aasta möödumist).

Igal läbivaatusel mõõdeti meeste sümptomeid rahvusvahelise eesnäärme sümptomite küsimustiku (IPSS) alusel, millega kontrollitakse uriinivoolu blokeerimist, ning rahvusvahelise erektiilse funktsiooni indeksi (IIEF) põhjal, millega hinnatakse erektsioonihäireid. Lisaks mõõtsid teadlased eesnäärme suurust ja pärast urineerimist põide jäänud uriinikogust. Peale selle hinnati ka maksimaalset uriini vooluhulka ja eesnäärmespetsiifilise antigeeni (PSA) taset testiga, mida kasutatakse eesnäärmevähi sõeluuringuteks.

Mõõtmisandmed näitasid, et lühiajalises perspektiivis oli ravi edukuse määr 89%, kui edukuse mõõtmine hõlmas kõiki muutujaid vastaval kontrolliperioodil. 807 mehe hulgas, keda hinnati keskmise kestusega ajavahemikus, oli edukuse määr 82%. Ning 406 patsiendil, keda kontrolliti pikaajalises perspektiivis, saadi keskmiseks edukuse määraks 78%.

PAE korral teeb menetlusradioloog väikese sisselõike kubemesse või randmesse kateetri sisestamiseks arterisse ning suunab selle juhtpildi abil edasi veresoontesse suurenenud eesnäärme mõlemal küljel. Seal kasutab arst mikroskoopilisi graanuleid, et tõkestada verevool konkreetsetesse eesnäärme piirkondadesse, jättes sealsed rakud hapnikust ilma, mille tulemusena eesnääre kahaneb.

Täiendava analüüsi käigus selgitasid teadlased välja, et 112 patsiendist, kellel esines enne PAE teostamist ka äge uriinipeetus (AUR), eemaldati 106 ehk 94,6% kateeter kaks päeva kuni kolm kuud pärast ravi. Keskmise ja pikaajalise järelkontrolli rühmades ei kordunud AUR enam vastavalt 95 patsiendil 112st (84,8% ja 89 patsiendil 112-st (78,5%).

Lisaks teostasid teadlased PAE 210 patsiendil, kelle ravivõimalused olid piiratud äärmusliku eesnäärme suurenemise tõttu (üle 100 cm³). Nende meeste hulgas oli edukuse määr lühiajalisel hindamisel 84% ning keskmise kestusega ja pikaajalisel hindamisel 76,2%. Eesnäärme normaalne suurus on 15 kuni 30 cm3.Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

23. oktoober 2018

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

september 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

september 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.