Irs: ravimite kättesaadavus ei olene ajast

Sotsiaalministeeriumi ravimikomisjoni esimees Alar Irs
Sotsiaalministeeriumi ravimikomisjoni esimees Alar Irs

Kuni tervishoiu rahastamine oluliselt ei muutu, ei määra hindamisprotsessi kiirus ravimite kättesaadavust, leiab sotsiaalministeeriumi ravimikomisjoni esimees Alar Irs Meditsiiniuudiste „Ühe küsimuse“ rubriigis.

Meditsiiniuudiste küsimus oli: kas  ja miks saaks uute vähiravimite soodustamise protsess olla kiirem?

Sotsiaalministeeriumi ravimikomisjoni esimees Alar Irs:

„Ma arvan, küsimus on ebatäpne. On kaks eraldi küsimust - kuidas uued vähiravimid oleksid Eesti patsientidele paremini/kiiremini kättesaadavad ja kas ravimite hindamise protsess peaks olema kiirem.

Esimese küsimuse vastus on, et vähiravimid ei ole muude uute ravimite või tehnoloogiatega võrreldes kuidagi represseeritud, samad mured on teistel erialadel. Vähk ja raske südamepuudulikkus või neuroloogiline haigus on väga sarnase prognoosiga ja seetõttu ei ole minu meelest õige otsida vähiravimitele mingeid eritingimusi teiste tõbede raviga võrreldes. Tulenevalt sellest, et Eesti tervishoid tervikuna on raskelt alarahastatud, ei saa me patsientidele paljusid kaasaegseid sekkumisi pakkuda. Süsteemitu erialadevaheline tekisikutamine praeguse eelarve sees ei tee kellelegi midagi head.

Teine küsimus, et kas ravimeid peaks hindama kiiremini - pisut paremini kahtlemata saaks, kui selleks tööks veidi ressurssi anda. Aga kiiremini ei ütlemine, mis see sisuliselt on, ei tõsta suurt arstide ega patsientide tuju. Kuni tervishoiu rahastamine oluliselt ei muutu, ei määra kättesaadavust hindamisprotsessi kiirus.

Ja ma ei ole nõus kriitikaga hindamise sisu suhtes - vaeses süsteemis saabki osta ainult kõige kindlamat ja suuremat kasu toovaid ravimeid. See on ebamugav tõde ja tahaks väga, et see oleks teisiti, aga rääkigem ikka asjast nii, nagu see on. Siis on väheke lootust, et olukorra parandamiseks tehakse õigeid asju.“

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.