Pereõdede retseptitegevust kitsendati

Paberretsept ja digiretsept.
Paberretsept ja digiretsept.

Alates novembrist kitsendati retseptidega tegelemist pereõdedele ja uue korra järgi nad enam ise retsepte kinnitada ei saa, vaid seda peab tegema perearst.

Terviseameti esindaja selgitas, et tegemist oli süsteemiveaga, mis võimaldas perearstil õigusi edasi anda ja seega said pereõed retsepte kinnitada arsti õigusi kasutades.

Alates novembri algusest seda võimalust enam süsteemis ei ole ja perearst peab ise retseptid kinnitama. "See, et süsteem võimaldas perearsti õiguste edasiandmist ei tähenda, et selline tegevus oleks olnud lubatud. Juhul kui perearstid ja pereõed on kasutanud eelpool nimetatud praktikat, on olnud tegemist ravimiseaduse rikkumisega," märkis terviseameti esmatasandi tervishoiu osakonna peaspetsialist Kaidi Usin.

Usin rõhutas, et antud muudatus ei puuduta pereõdesid, kellel on retseptiõigus. "Nende jaoks ei muutu midagi ja nad saavad endiselt välja kirjutada ravimeid ja aineid, mis on kehtestatud sotsiaalministri 18.02.2005 määrusega nr. 30 „Ravimite väljakirjutamise ja apteekidest väljastamise tingimused ja kord ning retsepti vorm1“," märkis ta.

Ravimite väljakirjutamist reguleerib „Ravimiseadus“. Ravimiseaduse § 33 lõige 14 kohaselt on ravimi väljakirjutamise õigus on tervishoiuteenuse osutamise õigust omaval arstil, hambaarstil, ämmaemandal ja perearsti nimistu alusel tegutseva perearstiga koos töötaval õel meditsiinilisel ja teise isiku ravimise eesmärgil tema poolt ravitava isiku ambulatoorseks raviks. Sama seaduse § 33 lõige 15 täpsustab, et perearsti nimistu alusel tegutseva perearstiga koos töötaval õel on ravimi väljakirjutamise õigus juhul, kui ta on läbinud kliinilise farmakoloogia täienduskoolituse, mis kajastub tervishoiutöötajate riiklikus registris.

Eestis on terviseameti registri järgi 90 retseptiõigusega õde ja 572 pereõde.

Ta lisas, et retseptiõigusega õed saavad retsepte jätkuvalt enda nimel välja kirjutada vastavalt seaduses ettenähtud tingimustel. Perearsti nimistu alusel tegutseva perearstiga koos töötaval õel on õigus välja kirjutada üksnes teatud ravimeid ja aineid. 

Alates 01.03.2016 on pereõdedel ravi jätkamiseks retsepti väljakirjutamise õigus. Perearsti määratud ravi jätkamise õiguse saavad üksnes need pereõed, kes on läbinud Tartu Ülikooli arstiteaduskonna täienduskeskuse 120-tunnise täiendkoolituse kliinilises farmakoloogias. Ravimid, millele pereõde tohib retsepti välja kirjutada, on samuti piiratud.

Pereõdede retsepti väljakirjutamise õigust reguleerivad järgmised sätted:
-     ravimiseaduse § 33 lõiked 14-16 (https://www.riigiteataja.ee/akt/130122015041);
-     ravikindluste seadus § 41 lõige 2 (https://www.riigiteataja.ee/akt/130122015060);
-     sotsiaalministri 18.02.2005 määruse nr 30 § 2 lõiked 2, 32, 33(https://www.riigiteataja.ee/akt/105012016006).

Lisa kommentaar

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris

JÄLGI MEDITSIINIUUDISEID SOTSIAALMEEDIAS:

RSS

Seotud lood

Küsitlus

Valdkonna tööpakkumised

Meditsiini­uudised

15. jaanuar 2019

Laadi PDF

Meditsiin Fookuses

november 2018

Laadi PDF

Tervise­uudised

november 2018

Laadi PDF

Meditsiiniuudiseid ja mu.ee saavad tellida vaid need isikud, kellel on kehtiv retseptikirjutamise õigus. Toimetusel on õigus seda küsida ja kontrollida.